Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-08-19  |  Ostatnia aktualizacja: 2017-08-19
Powstało nowe urządzenie z kamerą docierające do trudno dostępnych miejsc
Twórcy robota liczą na masową produkcję robotów różnych rozmiarów
Twórcy robota liczą na masową produkcję robotów różnych rozmiarów

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda opracowali innowacyjnego robota, który budową przypomina miękką winorośl. Pozwala on dotrzeć z kamerą w wyjątkowo trudno dostępne miejsca. Może być bardzo pomocny np. w trakcie akcji ratunkowej w zawalonym budynku, ale potencjalnych zastosowań jest znacznie więcej - w tym także w medycynie

Konstrukcja robota oparta jest na prostej acz innowacyjnej zasadzie. Przypomina on miękką rurkę. W prototypach materiał był cienkim tworzywem sztucznym, które rozwijało się, gdy do wewnątrz wprowadzone było sprężone powietrze. W innych wersjach będzie można je zastąpić płynem.

"Robot wydłuża się i rośnie na końcu, ale reszta jego «ciała» się nie porusza – wyjaśnia Elliot Hawkes, główny autor projektu. Może utknąć między skałami, ale to go nie powstrzyma. Końcówka może kontynuować ruch w miarę dodawania rozwijającego się materiału."

Robot był testowany na wiele sposobów: podniósł 100-kilogramową skrzynię, rozrastał się pod drzwiami i po naprężeniu stworzył wolno stojącą konstrukcję, przez którą następnie wysłał sygnał radiowy, przeciągnął linkę nad zawalonym sufitem, oferując nową metodę prowadzenia przewodów w ciasnych pomieszczeniach.

"Skupiamy się na zadaniach, gdzie robot porusza się w trudnym i nieznanym otoczeniu – mówi Laura Blumenschein, współautorka artykułu w «Science Robotics». Jeśli możesz umieścić urządzenie w takich miejscach, nie musisz się martwić, że zostanie uszkodzony lub utknie podczas eksploracji."

(mk)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
rp.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :