
Prof. Ron Miles i jego student Jian Zhou z Uniwersytetu Binghamton w Nowym Jorku dowodzą, opublikowali badania z których wynika, że drobne włókna, takie jak jedwab pajęczy, poprawiają jakość mikrofonów do aparatów słuchowych.
Ucho ludzkie odbiera fale dźwiękowe, przekształca je w drgania mechaniczne, a drgania w impulsy nerwowe. Niektóre owady wyposażone są w delikatne włoski, które reagują nie tylko na dźwięki, ale także na najlżejszy ruch powietrza. Ron Miles postanowił odtworzyć przy użyciu jedwabiu pajęczego ten rodzaj słyszenia wewnątrz mikrofonu.
Jego mikrofon poprawia kierunkową detekcję dźwięku dla wielu częstotliwości. Dla osoby z aparatem słuchowym oznacza to możliwość wyeliminowania szumu tła podczas rozmowy w zatłoczonym otoczeniu.
Jedwab jest na tyle delikatny, że może poruszać się z powietrzem po uderzeniu w fali dźwiękowej. „Może się tak zdarzyć nawet w przypadku infradźwięków o częstotliwości tak niskiej jak 3Hz - tłumaczy prof. Miles. Byłoby to równoznaczne z słyszeniem poruszających się w trzęsieniu ziemi płyt tektonicznych."
Jedwabne włoski zostały pokryte złotem i umieszczone w polu magnetycznym. Ruch złotych włosków w polu magnetycznym powoduje indukcję magnetyczną i pojawienie się ładunku elektrycznego. Dzięki temu jedwab mógł zostać wykorzystany w elektrycznym mikrofonie.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- rp.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Czym różnią się wzmacniacze słuchu od aparatów słuchowych: dlaczego są...
Z pewnością każdy z nas doświadczył momentów, w których rozmowa w głośnym pomieszczeniu lub słuchanie ulubionej melodii bywały utrudnione. Wielu...
-
Nożyczki chirurgiczne - rodzaje i zastosowanie w praktyce lekarskiej
www.laboratoria.xtech.plSpecjalistyczne nożyczki są niezbędne do przeprowadzenia operacji i zabiegów chirurgicznych. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje tych...
-
-
-
-
-
-