
Naukowcy z Yale odkryli, że myszy wystawione tuż po urodzeniu na doświadczanie powtarzających się, monotonnych dźwięków często cierpią na stałe uszkodzenie naczyń krwionośnych w mózgu.
Angiogeneza (proces powstawania naczyń krwionośnych) zachodzi w mózgu w okresie prenatalnym oraz przez pewien czas po urodzeniu. Jaime Grutzendler (profesor neurologii i neurobiologii oraz główna autorka badań) wraz z zespołem chciała dowiedzieć się, jak w rosnącym mózgu rozwija się odpowiednia ilość naczyń krwionośnych oraz czy aktywność mózgu może wpływać na jego rozwój.
Podczas eksperymentu naukowcy wystawili myszy na działanie powtarzających się dźwięków. Odkryli, że podczas pierwszego miesiąca mysiego życia (odpowiednik dwóch lat w rozwoju człowieka) powstawanie nowych naczyń krwionośnych w mózgu zostało prawie całkowicie zablokowane - w szczególności w częściach odpowiedzialnych za przetwarzanie powtarzających się bodźców. Pokazali oni, że takie bodźce zwiększają produkcję tlenku azotu w komórkach, który powoduje przerwanie procesu powstawania nowych naczyń.
Co ciekawe, myszy starsze niż jeden miesiąc nie wykazywały żadnych negatywnych reakcji na dźwięki. Niemniej jednak zredukowana ilość naczyń krwionośnych u młodszych myszy była już permanentna, a jej skutkiem było powstanie w mózgu niedotlenionych obszarów, które negatywnie wpływały na połączenia neuronalne.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- medicalxpress.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Krwiak - przyczyny, objawy, leczenie
Krwiak to rozległy wylew krwi do tkanki, lokalne nagromadzenie się krwi, która opuściła uszkodzone naczynie krwionośne. Krwiaki spowodowane są...
-
Kosmiczna misja u dentysty, czyli jak pokonać lęk dziecka przed wizytą w...
Strach przed dentystą u dzieci to powszechne zjawisko, które ma różnorodne źródła – zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. W dużej mierze obawa ta...
-
-
-
-
-