
Jak wynika z badań opublikowanych w tygodniku "The Lancet", kobiety przyjmujące statyny są mniej narażone na choroby układu sercowo-naczyniowego. Statyny to środki obniżające poziom cholesterolu LDL. Naukowcy od lat spierają się między sobą o to, czy leczenie statynami jest równie skuteczne w przypadku mężczyzn i kobiet. Choroby układu sercowo-naczyniowego dotykają kobiet później niż mężczyzn, przez co dotychczasowe badania skupiały się głównie na mężczyznach.
Naukowcy z Uniwersytetu w Sydney zestawili ze sobą wyniki 27 analiz wykonanych w różnych krajach, które dotyczyły w sumie 174 tys. osób. Okazało się, że statyny korzystnie wpływają nie tylko na kobiety, które przeszły już epizod sercowo-naczyniowy, jak zawał czy udar, ale także na panie znajdujące się w grupie ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Porównywane dane dotyczyły łącznie 174 tys. osób.
Jak twierdzą badacze, każde obniżenie poziomu cholesterolu LDL o 1 mmol/l u obu płci zmniejsza ryzyko epizodu sercowo-naczyniowego o 21%. "Obserwujemy ostatnio tendencję - mówi autor badań prof. Anthony Keech - do zalecania statyn osobom nie mającym zdiagnozowanych chorób układu sercowo-naczyniowego, ale z wystarczająco dużym ryzykiem ich rozwoju w przyszłości. Wyniki tych badań potwierdzają, że zalecenia te powinny dotyczyć w równym stopniu mężczyzn i kobiet."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- medonet.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Elastyczność i modularność w procesie produkcyjnym a usługi EMS
Elastyczność w przypadku produkcji jest definiowana jako zdolność do szybkiego reagowania na zmieniające się wielkości popytu w ramach obecnego...
-
Mycie i rozczesywanie sztucznej peruki
Mycie i rozczesywanie sztucznej peruki zdecydowanie różni się od pielęgnacji peruki z naturalnych włosów. Peruka syntetyczna wymaga delikatnego...
-
-
-
-
-
-