
Implant ślimakowy (CI) jest najbardziej udaną protezą nerwową na świecie. Dzięki bezpośredniej stymulacji nerwu słuchowego pozwolił na odzyskanie zmysłu słuchu przez ponad pół miliona osób na całym świecie.
Naukowcy z Wydziału Medycyny i Wydziału Inżynierii Uniwersytetu we Fryburgu opracowali metodę przekształcenia elektrod stymulacyjnych powszechnie stosowanych w implantach w czujniki elektrochemiczne. Dzięki nowatorskiemu podejściu działanie urządzenia będzie mogło być permanentnie monitorowane bezpośrednio w uchu wewnętrznym.
- Po raz pierwszy specjalne protokoły umożliwiają stosowanie klasycznych elektrod stymulacyjnych CI jako bardzo czułych i dokładnych mikroczujników - wyjaśnił dr Andreas Weltin, kierownik grupy badawczej z Wydziału Inżynierii Mikrosystemów (IMTEK) na Uniwersytecie we Fryburgu - Funkcjonalność czujnika jest podstawą bardziej inteligentnych implantów, które mogą monitorować ich stan oraz środowisko bezpośrednio w uchu wewnętrznym.
W modelach przeznaczonych dla zwierząt możliwy był dotychczas wiarygodny pomiar zawartości tlenu w otoczeniu implantu bez wpływu na stymulację nerwu słuchowego. Następnym krokiem będzie sprawdzenie, jak spójne są właściwości czujnika w dłuższym okresie czasu.
- Jeżeli uzyskamy pozytywne wyniki dalszych badań, stanowić to będzie ważny kamień milowy na drodze do stałego monitorowania implantów ślimakowych za pomocą sensorów - powiedziała dr Nicole Roßkothen-Kuhl z Wydziału Medycznego Uniwersytetu we Fryburgu i kierownik Działu Badań Neurobiologicznych należącego do Laboratorium Oddziału Otolaryngologii Uniwersyteckiego Centrum Medycznego we Fryburgu.
Naukowcy opublikowali wyniki swoich badań w czasopiśmie Biosensors and Bioelectronics.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- sciencedaily

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Nowoczesny monitoring temperatury i innych wielkości fizycznych w szpitalach
Wzrost zainteresowania monitorowaniem temperatury wynika z uregulowań prawnych i konieczności stosowania "łańcucha chłodniczego" przy...
-
Do czego służy lepkościomierz?
Lepkościomierz, inaczej zwany wiskozymetrem jest to urządzenie laboratoryjne do wyznaczania lepkości substancji. Lepkość substancji jest to...
-
-
-
-
-