
Nowotwory pojawiają się u słoni dwa razy rzadziej niż u ludzi. Średnio co 20 słoń choruje na raka i co dziesiąty człowiek. Przyczyną jest naturalny system ochronny, jaki wytworzyły organizmy tych największych lądowych ssaków. Podobne mechanizmy zaobserwowano u innych dużych ssaków.
Odkrycie jest o tyle zaskakujące, że większa ilość komórek w ciałach dużych ssaków powinna zwiększać ryzyko, że któraś z nich ulegnie nowotworowej mutacji. Strzeże je jednak przed tym gen TP-53. O ile organizm człowieka posiada tylko dwie kopie tego genu, słoń - aż 15.
Prawdopodobnie system antyrakowy wykształcił się u słoni tak dobrze, ponieważ w trakcie ewolucji nie uległy one radykalnym zmianom Poza tym żyją na świecie dłużej niż człowiek i miały więcej czasu, by wykształcić skuteczniejszy system obronny.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- rp.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jakie są przyczyny bólu mięśni nóg i rąk? To nas może zaskoczyć
Bóle mięśni i nóg bardzo zazwyczaj wynikają z nadmiernego przeciążenia kończyn. Jeśli na co dzień nie podejmujesz aktywności fizycznej,...
-
Nowoczesna recepcja w prywatnym gabinecie medycznym
W jaki sposób sprawić, by nasza prywatna placówka medyczna zyskała w krótkim czasie zaufanie pacjentów? To proste. Musimy zrobić wszystko,...
-
-
-
-