
Jak twierdzą naukowcy z New York University's Langone Medical Centre, noszenie soczewek kontaktowych może prowadzić do zachwiania delikatnej równowagi mikroorganizmów bytujących na powierzchni oka. Zakładanie i zdejmowanie soczewek prowadzi do transferu niektórych bakterii (normalnie żyjących na naszej skórze) na powierzchnię oka. Grozi to stanami zapalnymi i groźnymi infekcjami.
W badaniu wzięło udział zaledwie 9 użytkowników soczewek kontaktowych oraz 11-osobowa grupa kontrolna, jednak przeprowadzona analiza genomu drobnoustrojów znalezionych na powierzchni oczu i na powiekach była niezwykle dokładna – zidentyfikowano praktycznie wszystkie z ponad 5 tysięcy szczepów.
Okazało się, że mikrobiom znaleziony na powierzchni gałek ocznych użytkowników soczewek był bardziej podobny do mikrobiomu charakterystycznego dla skóry dolnych powiek. Zaobserwowano m.in. dość wysoki odsetek baterii z rodzaju gronkowców, będących częstą przyczyną stanów zapalnych spojówek. Nie jest pewne, czy odkryte zmiany składu flory bakteryjnej powierzchni oka wynikają z dotykania jej palcami podczas zakładania i zdejmowania soczewek, czy raczej są skutkiem nacisku wywieranego przez same soczewki (nawet przy założeniu, że są idealnie czyste).
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- medonet.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Na czym polega dezynfekcja narzędzi i urządzeń higieniczno-sanitarnych?
Dezynfekcja to termin, który kojarzy się często ze szpitalami czy przychodniami. Jednak w praktyce zagadnienie regularnej dezynfekcji narzędzi i...
-
Jak właściwie używać mikroskopu stereoskopowego w różnych dziedzinach?
Czy zastanawiałeś się, jak zmaksymalizować możliwości mikroskopu stereoskopowego? Niezależnie od tego, czy pracujesz w biologii, elektronice,...
-
-
-
-
-
-