
Międzynarodowe badania przeprowadzone na 20 tys. młodych kobiet pokazały, że szczepionka przeciw HPV (wirus brodawczaka ludzkiego), Cervarix, jest skuteczna nie tylko w prewencji raka szyjki macicy powodowanego przez wirusy HPV 16 i 18, ale zwalcza także innego typu wirusy z rodziny papillomawirusów powodujące nowotwory u ludzi.
Szczepionka była zaskakująco skuteczna u młodych kobiet, które nigdy wcześniej nie były zarażone HPV. Ochrona była prawie 100-procentowa w przypadku wirusów HPV 16 i 18 oraz wahająca się od 50% do 100% w przypadku innych szczepów HPV. Stan kobiet był obserwowany przez 4 lata od momentu przyjęcia szczepionki.
Szczepionka była wyraźnie skuteczniejsza dla przedziału wiekowego 15-17 lat niż dla 18-25, co podkreśla wartość szczepienia dziewczyn w młodym wieku. Niewykluczone, że niższa skuteczność u starszych kobiet była związana z tym, że częściej miały one za sobą podobną infekcję.
Badania były prowadzone w ramach programu Papilloma Trial Against Cancer in Young Adults (PATRICIA), który obejmował 14 krajów z Europy, Wschodniej Azji i obu Ameryk. Już poprzednie wyniki stworzyły podstawy do zaakceptowania Cervarixu w Stanach Zjednoczonych i w Europie.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- medicalxpress.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Gruczolakorak - niebezpieczny przeciwnik: Jak go rozpoznać i leczyć?
Nowotwory to niezwykle zróżnicowana grupa chorób, wśród której występują również nowotwory złośliwe. Właśnie wśród nich ma swoje miejsce...
-
Rękawice winylowe - przykłady zastosowania
Rękawice jednorazowe są nieocenione zarówno w domach, w placówkach medycznych jak i w gastronomii czy nawet pracy z dziećmi. To niezbędny element...
-
-
-
-
-
-