
Badacze Graz University of Technology opracowali elektrody tatuażowe, wykonane za pomocą drukarki atramentowej, które są szczególnie przydatne do długotrwałej diagnostyki medycznej. Żel na elektrodach żelowych szybko wysycha, dlatego możliwości wykonywania pomiarów przy użyciu tego rodzaju elektrod w dłuższym okresie są ograniczone.
W prezentowanej technologii polimery przewodzące są drukowane na komercyjnym papierze tatuażowym, tworząc w ten sposób układy elektrod jedno- lub wielowarstwowych. Zewnętrzne złącza, niezbędne do przesyłania sygnałów, są zintegrowane bezpośrednio z tatuażem.
Dzięki grubości poniżej jednego mikrometra papier tatuażowy na skórze jest praktycznie niewyczuwalny przez użytkownika. Tatuażowe elektrody mogą być ponadto używane w miejscach, w których nie można zainstalować tradycyjnych elektrod – na przykład ze względu na pracę skóry.
Inną zaletą nowatorskich elektrod jest to, że mogą być one perforowane bez wpływu na przewodność elektrody i transmisję sygnału. Dzięki temu wzrost włosów przestaje zakłócać pracę elektrody i nie wpływa na jakość sygnału.
Obecnie trwają prace nad technologią, która pozwalałaby na bezprzewodowe wysyłanie i odbieranie sygnałów. Otworzyłoby to drogę do powstania elektrod, które w trybie ciągłym będą kontrolować pracę naszego organizmu i natychmiast alarmować o wszelkich nieprawidłowościach.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- rp.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Na czym polega dezynfekcja narzędzi i urządzeń higieniczno-sanitarnych?
Dezynfekcja to termin, który kojarzy się często ze szpitalami czy przychodniami. Jednak w praktyce zagadnienie regularnej dezynfekcji narzędzi i...
-
Diagnostyka cyfrowa w gabinecie okulistycznym – nowoczesne rozwiązania
Współczesna okulistyka nieustannie korzysta z postępu technologicznego, wprowadzając coraz nowocześniejsze narzędzia diagnostyczne. Tradycyjne...
-
-
-
-
-
-