Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-08-01  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-08-01
Temperatura tkanek istotna w leczeniu ran

Gojenie się ran nie zawsze jest procesem łatwym i przebiegającym bez komplikacji, zwłaszcza, gdy obejmują one tkanki podskórne lub duże obszary ciała np. w przypadku poparzeń). Polscy naukowcy jako pierwsi przedstawiają urządzenie do diagnostyki ran trudno gojących się, opierające się na temperaturze tkanek.

Temperatura tkanek jest mocno związana z ich ukrwieniem, które to wskazuje na postęp lub brak postępu gojenia się ran. Wyższa temperatura rany niż tkanek ją otaczających może oznaczać rozwijanie się w niej stanu zapalnego, natomiast niższa martwicy. Różnice temperatur pozwalają zatem na śledzenie procesu gojenia się właściwie każdej rany.

Dlatego lekarze często sięgali do termowizji jako narzędzia diagnostycznego. Jednak do tej pory zazwyczaj wykonywano jedynie jedno zdjęcie termowizyjne ściśle określonego obszaru ciała, co było problemem zwłaszcza w przypadku rozległych poparzeń.

Urządzenie skonstruowane przez naukowców z Politechniki Śląskiej i Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej pozwala na stworzenie dokładnego obrazu całej rany i obliczyć jego pole. Przypomina ono skaner, precyzyjnie wykonujący wiele zdjęć termowizyjnych ciała, które następnie są przetwarzane matematycznie w termogram, rodzaj mapy rany i jej okolic z zaznaczonymi temperaturami poszczególnych miejsc. Możliwe jest kilkakrotne badanie ran pacjenta, co pozwala stwierdzić, czy proces gojenia się danej rany postępuje, czy może pojawiły się jakieś komplikacje.

Urządzenie może być używane nie tylko w przypadku trudno gojących się ran czy oparzeń skóry, ale również do monitorowania stanu pacjentów po przeszczepach skóry. Na razie jest ono wypróbowywane w szpitalu w Siemianowicach Śląskich w Centrum Leczenia Oparzeń.

Koszt urządzenia może wynosić około 100 tysięcy zł. Dostało ono srebrny medal na międzynarodowych targach wynalazczości Concours Lepine w Paryżu.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
naukawpolsce.pap.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :