
Prace przy rozbudowie szpitala na Bielanach w Toruniu postępują zgodnie z planem. 11 kwietnia miało miejsce uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego. Pierwszy budynek nowego kompleksu zostanie oddany do użytku w maju. Będzie to budynek techniczny, w którym znajdą się między innymi: główny węzeł cieplny z awaryjnym źródłem ciepła i stacja uzdatniania wody.
Powierzchnia nowego kompleksu będzie o 30 tys. m2 większa niż dzisiejszego szpitala. Najpierw, na miejscu dzisiejszego gmachu oddziału wewnętrznego i chemioterapii nowotworów, powstanie budynek w kształcie litery H, który pomieści nowoczesny szpitalny oddział ratunkowy (SOR) z własnymi salami operacyjnymi, cztery oddziały łóżkowe i nowoczesny segment diagnostyczny. Na jego dachu powstanie lądowisko dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W tym samym czasie powstawać będzie trzypiętrowy garaż na 300 miejsc parkingowych przeznaczony dla personelu, pacjentów i odwiedzających.
Drugi etap rozbudowy obejmie 40-łóżkowy szpital zakaźny, który z konieczności musi być odseparowany od pozostałych budynków, sześć oddziałów psychiatrycznych, przychodnie przyszpitalne i administrację.
Na dachu szpital będzie miał system paneli fotogalwanicznych - zielona energia elektryczna posłuży do zasilania zewnętrznego oświetlenia w całym kompleksie. W lipcu, po zainstalowaniu wyposażenia technicznego, umieszczone tu węzły cieplny i wodny oraz podczyszczalnia ścieków zostaną włączone do szpitalnych sieci.
Jak informuje Janusz Mielcarek, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, w perspektywie będzie tu także szpital zakaźny, oddziały psychiatryczne, zwiększy się również możliwość rozwoju sal operacyjnych oraz intensywnej terapii, a także szpitalnego oddziału ratunkowego.
Całkowity koszt inwestycji to ponad 500 mln zł. Jest ona realizowana w ramach programu modernizacji najważniejszych placówek medycznych regionu, finansowanego z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych, zwanego planem Junckera. Podpisana w Warszawie umowa z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym jest pierwszą tego typu, która jednocześnie uruchamia środki Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych dla sektora publicznego w Polsce.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- rynekzdrowia.pl, pomorska.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak wybrać dygestorium?
Kiedy już podjęliście Państwo decyzje o zakupie nowego dygestorium do Waszego laboratorium, warto się zastanowić jakie konkretnie ma ono być....
-
Rękawice winylowe - przykłady zastosowania
Rękawice jednorazowe są nieocenione zarówno w domach, w placówkach medycznych jak i w gastronomii czy nawet pracy z dziećmi. To niezbędny element...
-
-
-
-
-