
Naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Waszyngtona w St. Louis pracują nad elastycznymi implantami, które likwidowałyby ból z wybranych miejsc ciała za pomocą naświetlania.
Implanty miałyby działać poprzez oświetlanie komórek nerwowych. Jednak aby światło miało na neurony wpływ, muszą one najpierw zostać poddane modyfikacji genetycznej, dzięki której produkują światłoczułe cząsteczki.
Pomysł wiąże się z postępami, jakie w ostatnich latach robi optogenetyka. Jest to dziedzina, która budzi dziś wiele emocji i nadziei, naukowcy, którzy położyli pod nią fundament, Karl Deisseroth i Ed Boyden, otrzymali w tym tygodniu nagrody Breakthrough Prize (po 3 mln. dolarów każdy).
Na razie prototypy implantów testowane są na szczórach i nie działają właściwie: zamiast odcinać ból, aktywują go. Naukowcy twierdzą jednak, że wkrótce zmodyfikują urządzenia, by działały przeciwbólowo.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- rp.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Naturalne metody wspomagania zdrowia: Jak wybrać odpowiednie produkty?
Ponoć nie ma ludzi zdrowych, tylko niezdiagnozowani. Gdyby dobrze poszukać, to każdemu z nas coś dolega. A to niedobory witamin i minerałów, a to...
-
Skarpetki nieuciskające – komfort i zdrowie dla Twoich stóp
Skarpetki to jeden z podstawowych elementów garderoby, który często wybieramy bez większego zastanowienia. Tymczasem ich jakość i sposób wykonania...
-
-
-
-