
Dzięki 131,6 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2017–2020 w Centrum Badań Innowacyjnych działającym przy Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku powstaną kolejne nowoczesne ośrodki. Będą to Wschodnioeuropejski Ośrodek Sekwencjonowania Genomu Ludzkiego, Centrum Gromadzenia i Transmisji Danych, Laboratorium Nutraceutyczne oraz Biobank Onkologiczny.
W Centrum prowadzone będą poszukiwania nowych markerów wczesnego wykrywania chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, otyłość, nowotwory czy chorób ośrodkowego układu nerwowego, np. choroby Alzheimera. Naukowcy będą także pracować nad ich skuteczną zindywidualizowaną terapią. W badaniach opierać się będą na najnowocześniejszych technologiach, takich jak genomika, czyli dziedzina zajmująca się genomem organizmów, transkryptomika, zajmująca się określeniem miejsca i czasu aktywności genów, oraz najnowocześniejsze metody obrazowania medycznego.
"To historyczny moment – mówił marszałek województwa Jerzy Leszczyński – Mam nadzieję, że projekt stanie się siłą napędową dla rozwoju badań medycznych w naszym regionie, a po jego realizacji Białystok stanie się potęgą nie tylko w zakresie badań, ale i rozwiązań medycznych dla dobra naszych pacjentów."
Środki z dotacji zostaną przeznaczone zakup nowoczesnej aparatury dla pięciu jednostek zajmujących się badaniami nad chorobami cywilizacyjnymi, tj. cukrzyca i otyłość, a także przewlekłe choroby nerek i wątroby czy choroby nowotworowe. Centrum Przeciwdziałania Zdrowotnym Skutkom Starzenia zyska osiem nowych laboratoriów, a Centrum Prewencji i Medycyny Spersonalizowanej zyska nowe laboratorium Ośrodka Badań Populacyjnych i Telemedycyny oraz laboratorium Centrum Medycyny Regeneracyjnej. To ostatnie ma się przyczynić do rozwiązania problemu niedoboru organów do przeszczepów oraz problemu odrzucenia przeszczepionego organu.
Dodatkowo powstać ma jeszcze budynek Białostockiego Centrum Obrazowania Molekularnego, które ma poprawić wykrywalność i skuteczność leczenia chorób cywilizacyjnych. Całkowita wartość inwestycji to 188 mln zł.
W ulepszonych obiektach będzie pracować 33 naukowców, a z laboratorium skorzysta 11 przedsiębiorstw. Przy wykorzystaniu infrastruktury dofinansowanej w ramach projektu będzie realizowanych 35 projektów badawczo-rozwojowych.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- rp.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Nowoczesny monitoring temperatury i innych wielkości fizycznych w szpitalach
Wzrost zainteresowania monitorowaniem temperatury wynika z uregulowań prawnych i konieczności stosowania "łańcucha chłodniczego" przy...
-
Nowoczesna recepcja w prywatnym gabinecie medycznym
W jaki sposób sprawić, by nasza prywatna placówka medyczna zyskała w krótkim czasie zaufanie pacjentów? To proste. Musimy zrobić wszystko,...
-
-
-
-