
Chińscy naukowcy sklonowali makaki, używając identycznej techniki, co w przypadku słynnej sklonowanej owcy Dolly. Makaki urodziły się osiem i sześć tygodni temu. Są pierwszymi sklonowanymi, w pełni rozwiniętymi małpami.
Klony powstały dzięki komórkom płodowym hodowanym w szalce Petriego. Są one identycznymi bliźniakami i dzielą dokładnie to samo DNA z małpą, która je dostarczyła.
Według dyrektora Instytutu Neurologii Chińskiej Akademii Nauk w Szanghaju Poo Muminga, chińscy uczeni nie mają zamiaru klonowania ludzi. "Naszym celem - mówi - jest rozwój wiedzy w dziedzinie badań nad ludzkimi chorobami. Klonowanie małp przyczyni się do rozwoju wiedzy o mózgu."
Mimo, że wcześniej udało się już sklonować 24 gatunki, w tym owcę, świnię, kota, psa oraz konia, to po raz pierwszy możliwe okazało się wytwarzanie modeli zwierzęcych przydatnych w medycynie.
Z technicznego punktu widzenia, nie są to pierwsze sklonowane małpy. W roku 1999 naukowcom udało się zduplikować embriony makaka. Efektem tego stały się identyczne bliźnięta. Były to jednak sklonowane embriony, a nie w pełni rozwinięte małpy, jak w tym przypadku.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- rp.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak właściwie używać mikroskopu stereoskopowego w różnych dziedzinach?
Czy zastanawiałeś się, jak zmaksymalizować możliwości mikroskopu stereoskopowego? Niezależnie od tego, czy pracujesz w biologii, elektronice,...
-
Jak utrzymać stół zabiegowy w doskonałym stanie? Porady na temat utrzymania...
Stoły zabiegowe to meble wykorzystywane w placówkach medycznych. Znajdują zastosowanie w gabinetach medycyny ogólnej, a także gabinetach...
-
-
-
-
-