
Dzięki 5 tys. czasopism i książek, które przekazali polscy lekarze, w Kijowie otwarto w środę pierwszą na świecie Polską Bibliotekę Medyczną. Placówka powstała przy Narodowej Bibliotece Nauk Medycznych w Kijowie. Wśród jej zbiorów znalazł się prywatny księgozbiór profesora Zbigniewa Religi.
„Polska ma bibliotekę Polskiej Akademii Nauk w Rzymie - mówi Krzysztof Królikowski, polski lekarz i pomysłodawca założenia biblioteki - bibliotekę Polskiej Akademii Umiejętności w Paryżu, są stacje w Wiedniu i Berlinie, ale biblioteka medyczna w Kijowie jest pierwszą tego typu placówką poza granicami naszego kraju."
Zdaniem prof. Anatola Święcickiego, znanego na Ukrainie lekarza polskiego pochodzenia i działacza organizacji polskich, zbiory biblioteki wzbogacą wiedzę medyczną w tym kraju. „Ukraińcy dobrze znają język polski - stwierdził Święcicki - więc czytanie tych prac nie nastręcza wielkich problemów. Są to bardzo dobre dzieła z dziedziny medycyny, bardzo korzystne w naszym zawodzie."
Polska Biblioteka Medyczna w Kijowie posiada dziś około 5,5 tysiąca woluminów. Znajdują się wśród nich książki z gabinetu profesora Religi, przekazane przez jego małżonkę Annę Wajszczuk-Religę i Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. profesora Zbigniewa Religi.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Nowoczesny monitoring temperatury i innych wielkości fizycznych w szpitalach
Wzrost zainteresowania monitorowaniem temperatury wynika z uregulowań prawnych i konieczności stosowania "łańcucha chłodniczego" przy...
-
Rejestratory danych w placówkach medycznych
W dobie cyfryzacji i automatyzacji coraz większą rolę w placówkach medycznych odgrywają nowoczesne systemy monitorujące. Wśród nich szczególne...
-
-
-
-
-
Nożyczki chirurgiczne - rodzaje i zastosowanie w praktyce lekarskiej
www.laboratoria.xtech.pl