
W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu przeprowadzono Przełomową operację wszczepienia zastawki u 5-letniej dziewczynki. Nigdy wcześniej podobnego zabiegu nie wykonywano u tak małego dziecka. "Zabieg był trudny technicznie. Nikt wcześniej nie odważył się na przeprowadzenie tak karkołomnej operacji w podobnie trudnej sytuacji" - mówił kierownik Kliniki Kardiochirurgii w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym (USD) prof. Janusz Skalski.
Dziewczynka urodziła się ze złożoną wadą rozwojową serca (wspólnym pniem tętniczym) i pomimo bardzo wcześnie przeprowadzonej korekcji tej wady rozwinęło się u niej ciężkie tętnicze nadciśnienie płucne. Nie pomogło jej też leczenie operacyjne nowatorską metodą zespolenia sposobem Pottsa. Jej życie nadal było zagrożone z powodu zaawansowanej niedomykalności wszytej poprzednio protezy tętnicy płucnej.
Operację przeprowadzono metodą hybrydową: najpierw otwarto klatkę piersiową i następnie wykonano implantację zastawki z przebicia wolnej ściany prawej komory serca, co wymagało ogromnej precyzji. Dokonali tego kardiochirurdzy z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie wraz z prof. Tomaszem Moszurą z Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi i prof. Marcinem Demkowem z Instytutu Kardiologii w Warszawie.
Wykonanie zabiegu nie byłoby możliwe, gdyby Uniwersytecki Szpital Dziecięcy nie dysponował nowoczesną salą hybrydową z dwupłaszczyznową wizualizacją, sfinansowaną przez Fundację Radia Zet. "To otwarcie nowych możliwości z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii medycznej" - podkreślił Skalski.
Działająca od kilku tygodni sala hybrydowa została wyposażona w zintegrowany dwupłaszczyznowy angiograf, obrazujący naczynia krwionośne i pozwalający na wykonywanie zabiegów wewnątrznaczyniowych. Dzięki temu nowoczesnemu sprzętowi możiwe jest precyzyjne i skuteczne diagnozowanie oraz operowanie dzieci z najcięższymi wadami serca. Ponadto, sala hybrydowa umożliwia przeprowadzanie skomplikowanych zabiegów neurochirurgicznych, ortopedycznych i chirurgii ogólnej.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Laserowe usuwanie żylaków – początek drogi do zdrowych nóg
Żylaki kończyn dolnych to powszechny problem. Przyjmuje się, że zmaga się z nim nawet co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna. W ostatnich latach...
-
Skarpetki nieuciskające – komfort i zdrowie dla Twoich stóp
Skarpetki to jeden z podstawowych elementów garderoby, który często wybieramy bez większego zastanowienia. Tymczasem ich jakość i sposób wykonania...
-
-
-
-
-
-