
Naukowcy z Politechniki Krakowskiej pracują nad stworzeniem nowych leków na depresję, które mogą okazać się skuteczne także przy leczeniu schizofrenii i choroby Alzheimera. Powstać ma również innowacyjna, bardziej ekologiczna i bardziej ekonomiczna metoda otrzymywania związków do produkcji leków psychotropowych.
Związki, którymi zajmuje się zespół z PK (arylopiperazyny), wykazują szerokie działanie - można je stosować jako leki przeciwbakteryjne albo wykorzystywać w chorobach układu krążenia. Mogą mieć także oddziałanie terapeutyczne w leczeniu choroby Alzheimera i schizofrenii.
Arylopiperazyny mogą wpływać na szybką poprawę nastroju, eliminację lęków, bezsenności. „Generalnie za ich pomocą - mówi kierownik projektu dr inż. Jolanta Jaśkowska - dążymy do zwiększenia poziomu serotoniny w organizmie. Bazą wyjściową do tych poszukiwań są związki, o których wiemy, że mogą wykazywać albo wykazują pożądane przez nas działanie, ale poszukujemy takiej modyfikacji w ich strukturze, która pozwoli nam uzyskać lepsze efekty w leczeniu chorych na depresję."
Na razie badana jest aktywność substancji w odniesieniu do trzech podstawowych receptorów. "W takich badaniach - dodaje Jaśkowska - otrzymujemy informacje, czy związek, który odkryliśmy, wiąże się z receptorem. A jeśli tak - to jak silnie. Pierwsze wyniki badań in vitro są bardzo obiecujące. Potwierdzają, że nasze związki wiążą się z receptorami bardzo silnie i selektywnie. W ostatniej fazie projektu będziemy także prowadzić badania in vivo, czyli na zwierzętach."
Projekt ma na celu także opracowanie nowych metod syntezy związków o działaniu antydepresyjnym. Proces produkcji leków ma się skrócić o kilka czasochłonnych i kosztownych faz. Naukowcom udało się skrócić czas przeprowadzania niektórych reakcji chemicznych nawet do kilkudziesięciu sekund. W procesie powstawania nowych związków ograniczone zostało także zastosowanie toksycznych rozpuszczalników.
Naukowcy z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej współpracują z PAN, Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Projekt jest finansowany w ramach programu Lider VI Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak dokonać wyboru placówki terapeutycznej zajmującej się leczeniem...
Nałóg jest niezmiernie poważnym kłopotem, który dotyczy coraz większej ilości jednostek. Spora liczba ludzi zmaga się z różnorakimi uzależnieniami...
-
Mycie i rozczesywanie sztucznej peruki
Mycie i rozczesywanie sztucznej peruki zdecydowanie różni się od pielęgnacji peruki z naturalnych włosów. Peruka syntetyczna wymaga delikatnego...
-
-
-
-
-
Nożyczki chirurgiczne - rodzaje i zastosowanie w praktyce lekarskiej
www.laboratoria.xtech.pl