
Łódzcy naukowcy opatentowali nową tkaninę, która przepuszcza parę wodną i powietrze, natomiast zatrzymuje roztocza. Odchody roztoczy kurzu domowego mogą być groźne dla zrdowia - w szczególności dla alergików.
Roztocza żyją w materacach, poduszkach, pościeli. Wydzielają one białka, które są silnymi alergenami. "Uczulenie na te alergeny jest bardzo częste, a osoby uczulone cierpią z powodu astmy oskrzelowej, nieżytu nosa, czasami zmian skórnych" - mówi prof. Marek Kowalski, alergolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Jak dodaje, by zapobiec ich rozwojowi, trzeba stworzyć barierę, która uniemożliwi im przenikanie do wnętrza tkanin.
Warunek ten spełnia tkanina wynaleziona w Łodzi. "Musieliśmy uzyskać taką strukturę materiału - Małgorzata Cieślak z Instytutu Włókiennictwa w Łodzi - która przepuszcza parę wodną i powietrze, a nie przepuszcza alergennych odchodów roztoczy kurzu domowego. Innowacyjność polega na zastosowaniu specjalnych przędz, opracowaniu specjalnej struktury tkaniny i powłoki polimerowej, która spełniałaby nasze założenia."
Jak twierdzi prof. Kowalski stosowanie pokrowców z nowego materiału umożliwia obniżenie stężenia alergenów w otoczeniu chorego, a tym samym poprawę jego stanu, co przekłada się na mniejsze zużycie leków antyalergicznych.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak przygotować się do opieki nad chorą osobą? Wybierz odpowiedni materac...
Opieka nad starszą osobą wymaga odpowiedniego przygotowania. Trzeba zaopatrzyć się w sprzęt medyczny, akcesoria, środki higieny itd. Podstawowym...
-
Rejestratory danych w placówkach medycznych
W dobie cyfryzacji i automatyzacji coraz większą rolę w placówkach medycznych odgrywają nowoczesne systemy monitorujące. Wśród nich szczególne...
-
-
-
-
-
-