
Podczas konferencji „From Connected Health to Digital Health" w Parlamencie Europejskim lekarze z Krakowa przeprowadzili teletransmisję hologramu serca. Pierwszy raz na świecie udało się przeprowadzić międzynarodową holograficzną teletransmisję tak, aby każdy użytkownik okularów mógł w czasie rzeczywistym widzieć ten sam obraz.
Technologia HoloLens pozwala za pomocą hologramu prowadzić projektowanie i symulacje najbardziej skomplikowanych zabiegów kardiologicznych na ludzkim sercu. Umożliwia ona w tym samym czasie kilku specjalistom oglądanie zrekonstruowanego na podstawie tomografu obrazu serca w formie hologramu jednocześnie z aktywną dyskusją w czasie rzeczywistym.
„Dzisiaj - mówił prof. Dariusz Dudek, przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii Collegium Medicum UJ - po raz pierwszy udało nam się uzyskać holograficzny obraz na podstawie tomografii komputerowej pacjenta z wadą serca, który został zrekonstruowany w okularach HoloLens. Obraz ten może być widoczny na kilku okularach jednocześnie. Pozwala to na konsultacje, tzw. kominki medyczne – komunikacje wielospecjalistyczne. Osoby używające okularów HoloLens mogą się znajdować w różnych miejscach świata i dyskutować nad strategią zabiegu."
W trakcie transmisji w PE przeprowadzono diagnostykę pacjenta ze zwężeniem zastawki aortalnej. Pozwoliła na zaplanowanie zabiegu hybrydowego, przeprowadzanego bez otwierania klatki piersiowej.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- pulsmedycyny.pl, rp.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jakie są przyczyny bólu mięśni nóg i rąk? To nas może zaskoczyć
Bóle mięśni i nóg bardzo zazwyczaj wynikają z nadmiernego przeciążenia kończyn. Jeśli na co dzień nie podejmujesz aktywności fizycznej,...
-
Jak właściwie używać mikroskopu stereoskopowego w różnych dziedzinach?
Czy zastanawiałeś się, jak zmaksymalizować możliwości mikroskopu stereoskopowego? Niezależnie od tego, czy pracujesz w biologii, elektronice,...
-
-
-
-
-