Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2016-02-13  |  Ostatnia aktualizacja: 2016-02-13
W Polsce produkuje się 20% światowego molibdenu-99
Reaktor Maria został uruchomiony w 1974 roku
Reaktor Maria został uruchomiony w 1974 roku

Molibden-99 to izotop niezbędny do wytwarzania radiofarmaceutyków na potrzeby medycyny nuklearnej, które używane są do diagnostyki i leczenia nowotworów. Prawie 20% światowego zapotrzebowania na tę substancję zapewnia polski reaktor jądrowy MARIA w Świerku (od imienia Marii Skłodowskiej-Curie). Jak podało Narodowe Centrum Badań Jądrowych wyprodukowany w Marii Molibden-99 pomógł już 75,5 mln pacjentów.

„Wszystko to pokazuje, że bez polskiego reaktora MARIA nie można zaspokoić potrzeb medycyny nuklearnej na świecie – mówi dyrektor Departamentu Energii Jądrowej NCBJ inż. Grzegorz Krzysztoszek. Choć pierwsze prace nad wytwarzaniem molibdenu prowadziliśmy już w latach 70. XX wieku, to w produkcję na skalę przemysłową włączyliśmy się w lutym 2010 roku. Od tego momentu wyprodukowaliśmy taką jego ilość, która pozwala na zapewnienie pomocy dla 75,5 mln pacjentów! W 2014 roku nasz reaktor zapewnił blisko 20 proc. światowej produkcji molibdenu-99. To pokazuje skalę zagadnienia. Dodam, że mając odpowiednie warunki do działania, jesteśmy gotowi zwiększyć jeszcze tę produkcję."

Jak zdradza dyrektor NCBJ prof. Krzysztof Kurek, w planach jest stworzenie laboratorium przetwórczego, dzięki któremu cały proces uzyskiwania molibdenu-99 będzie się dokonywał w Polsce. Obecnie po zakończeniu ok. 140-godzinnym napromieniowaniu w reaktorze i po kilkunastogodzinnym okresie schładzania, wysokoaktywne płytki uranowe są przewożone do zakładu przerobu w Petten w Holandii. Tam w wyniku kolejnych procesów radiochemicznych, począwszy od rozpuszczenia napromienionych w reaktorze MARIA tarcz, pozyskiwany jest z produktów rozszczepienia uranu izotop molibden-99.

Szacunkowe koszty stworzenia laboratorium to 35 mln euro. NCBJ stara się obecnie o uzyskanie odpowiedniego finansowania. Nowa inwestycja mogłaby powstać w ciągu trzech lat i dzięki niej Polska stałaby się potentatem na rynku medycyny nuklearnej na świecie.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także