Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-11-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-11-16
W schizofrenii zaburzeniu ulegają fale mózgowe hipokampu
Model przedstawia nadaktywność hipokampu myszy z niedoborem calcineurinu
Model przedstawia nadaktywność hipokampu myszy z niedoborem calcineurinu

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology odkryli, że myszy z niedoborem białka mózgowego o nazwie calcineurin wytwarzają w nadmiarze fale mózgowe w hipokampie podczas odpoczynku i nie potrafią odtworzyć drogi, którą właśnie przebyły, tak jak robią to normalne myszy.

U myszy, którym brakuje calcineurinu, aktywność mózgu jest zupełnie normalna, kiedy biegają po swoich ścieżkach, jednak kiedy zatrzymują się, fale wydzielane przez ich hipokampy są znacznie silniejsze i częstsze. Szczególnie aktywne i to w nieuporządkowany sposób są tzw. komórki miejsca, co wskazuje na to, że mysz nie może odtworzyć drogi, którą właśnie przebiegła.

Naukowcy przypuszczają, że u normalnych myszy rolą calcineurinu jest zablokowanie komunikacji między neuronami w hipokampie. U myszy pozbawionych tego białka powszechnie występuje zjawisko długotrwałego wzmocnienia synaptycznego (LTP), które czyni te połączenia silniejszymi. Z kolei przeciwny efekt - długotrwałe wzmocnienie synaptyczne (LTD) - zostaje całkowicie stłumiony.

Naukowcy sądzą, że nadaktywność hipokampu, którą zaobserwowali wskazuje na zakłócenie w sieci neuronowej łączącej hipokamp z korą przedczołową (gdzie powstaje większość myśli i planów) oraz inne partie kory mózgowej. Ta sieć jest bardziej aktywna, kiedy osoba (lub mysz) odpoczywa między wykonywaniem kolejnych zorientowanych na jakiś cel działań. Natomiast u schizofreników sieć ta jest aktywna zarówno przed jak i w tracie wykonywania zadań, które wymagają skupienia, przez co nie wykonują tych zadań dobrze.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
medicalxpress.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także