
Jak wynika z raportu opublikowanego przez specjalistów Johns Hopkins University na łamach „British Medical Journal", błędy lekarskie stanowią trzecią po chorobach serca oraz nowotworach przyczynę zgonów w USA. Co roku z ich powodu w Stanach traci życie 241 tys. osób.
W żadnych z dotychczasowych raportów na ten temat nie podawano tak dużej liczby zgonów. W 1991 r. specjaliści Institute of Medicine wyliczyli, że pomyłki personelu medycznego każdego roku doprowadzają w USA do zgonu od 44 do 98 tys. chorych. Amerykański departament zdrowia w 2008 r. wyliczył, że takich tragicznych przypadków jest nie więcej niż 180 tys.
Zdaniem autorów opracowania prof. Martina Makary'ego i prof. Michaela Daniela liczby te były niedoszacowane, ponieważ zgony na skutek błędów medycznych nie zawsze są uwzględniane w statystyce medycznej. Po prostu zwykle wpisywana jest bezpośrednia przyczyna śmierci chorego, a nie to, co do niej doprowadziło.
Prof. Makary uważa należałoby zainwestować większe środki w technologie, które mogłyby zmniejszyć ryzyko błędu. Podobnie jest na całym świecie, nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Walka z błędami medycznymi musi uwzględniać to, że ludzie popełniają błędy i trzeba stworzyć takie procedury, które zmniejszają takie ryzyko.
Prezes Amerykańskiego Stowarzyszenia Szpitali (AHA) Rick Pollack stwierdził, że szpitale coraz skuteczniej radzą sobie z błędami medycznymi. Jako przykład podaje coraz bardziej skuteczne zwalczanie zakażeń szpitalnych. Nie zaprzecza on jednak, że błędy wciąż się zdarzają.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- mp.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przełom w monitorowaniu cukrzycy – diabetomat jak alkomat
Jest przenośny, szybki, bezinwazyjny i działa na oddech – i nie mowa o alkomacie, a o diabetomacie. Nowoczesnym urządzeniu ułatwiającym życie...
-
Dlaczego regularne badanie wzroku jest kluczowe dla zdrowia oczu?
W dzisiejszym świecie, gdzie większość z nas spędza wiele godzin przed ekranami komputerów, smartfonów i telewizorów, zdrowie naszych oczu staje...
-
-
-
-
-
-