
We Wrocławskim Parku Technologicznym powstała pierwsza ruchoma kriokomora pomocna w leczeniu i odnowie biologicznej organizmu. Jeden z pierwszych egzemplarzy zakupił włoski klub AC Milan.
„Taka mobilna kriokomora może być w praktyce zabierana nawet na mecze wyjazdowe. Przede wszystkim jednak pozwala lekarzom być bliżej sportowców, którzy z niej korzystają. Pozwoli to w przyszłości na bardziej precyzyjne dobieranie cyklu zabiegów i dzięki temu poprawienie wydolności organizmu" - Krzysztof Zimmer, specjalista medycyny sportowej i wieloletni kierownik zakładu medycyny sportowej na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
Kriokomora zmniejsza np. spastyczność mięśni, dzięki czemu sportowiec po ciężkim treningu nie ma syndromu przewlekłego zmęczenia. Według Zimmera nowy wynalazek może znaleźć zastosowanie nie tylko w sporcie, ale również wśród pracowników fizycznych, czy osób, które potrzebują większej wydolności do wykonywania swoich zadań.
Ruchomą kriokomorę stworzyli inżynierowie z firmy Kriosystem, działającej we Wrocławskim Parku Technologicznym, w odpowiedzi na zapotrzebowanie wynikłe z wieloletnich badań nad zastosowaniami krioterapii całego ciała w medycynie sportowej.
Jak poinformował Zimmer, jedną z pierwszych ruchomych kriokomór przetestowano i zakupiono w klubie piłkarskim AC Milan: „W tym klubie jest najlepsze laboratorium medycyny sportowej, jakie widziałem. W Milanlab będzie można jeszcze dokładniej ustalić cykle zabiegów w kriokomorze dla konkretnych piłkarzy, bo to wymaga indywidualizacji. Dzięki temu liczę, że w najbliższym czasie będzie tam można dokonać wielu ciekawych obserwacji związanych z zastosowaniem krioterapii całego ciała."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
E-zwolnienie lekarskie a praca zdalna – jak jasno wyznaczyć granice?
Wprowadzenie e-zwolnień lekarskich zrewolucjonizowało sposób funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej oraz relacje między pracownikiem a...
-
Nowoczesny monitoring temperatury i innych wielkości fizycznych w szpitalach
Wzrost zainteresowania monitorowaniem temperatury wynika z uregulowań prawnych i konieczności stosowania "łańcucha chłodniczego" przy...
-
-
-
-
-