
W ostatnich latach zauważono związek między niedoborem witaminy D oraz cukrzycą typu 2 i chorobami serca, które często występują razem. Przyczyną obu tych zaburzeń jest przewlekłe zapalenie, które prowadzi do insulinowego oporu oraz powstawania płytek tamujących arterie. Najnowsze badania wskazują, że środkiem chroniącym przed takimi chronicznymi zapaleniami jest witamina D.
Naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis badali myszy niezdolne do przetwarzania witaminy D w białych krwinkach biorących udział w reakcji organizmu na zapalenia. Okazało się, że zwierzęta miały nadmierny poziom glukozy we krwi, który doprowadzał do oporu insulinowego i gromadzenia się płytek w naczyniach krwionośnych. Co więcej niedobór witaminy D powodował przemianę białych krwinek w transportery tłuszczu.
Monocyty i makrofagi wykorzystują witaminę D jako receptory. Kiedy taki receptor zostanie dezaktywowany, powstaje groźba zapalenia wątroby i ścian arterii. Ponadto taka sytuacja sprzyja przyleganiu i wchłanianiu monocytów do ścianek naczyń krwionośnych, gdzie gromadzą cholesterol i wydzielają substancje prowadzące do zapaleń.
Ostatnie badania sugerują, że znormalizowanie poziomu witaminy D powinno zredukować te negatywne zjawiska w monocytach i makrofagach. Co więcej okazało się, że myszy, którym przeszczepiono szpik kostny, stały się bardziej wrażliwe na insulinę. Złagodzony został u nich także stan zapalny.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- medicalxpress.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Bezinwazyjne monitorowanie cukrzycy. Projekt, który może znacznie zmienić...
Osoby chorujące na cukrzycę na co dzień muszą mierzyć się nie tylko z licznymi dolegliwościami czy ryzykiem powikłań wynikających z tego...
-
Rękawice winylowe - przykłady zastosowania
Rękawice jednorazowe są nieocenione zarówno w domach, w placówkach medycznych jak i w gastronomii czy nawet pracy z dziećmi. To niezbędny element...
-
-
-
-
-
-