
Warszawski Uniwersytet Medyczny i Centrum Onkologii–Instytut im. Marii Skłodowskiej Curie planują zacieśnić współpracę. W jej efekcie do życia ma zostać powołany ośrodek onkologiczny. List intencyjny w tej sprawie podpisali w środę, w obecności wiceministra, rektor WUM prof. Mirosław Wielgoś oraz dyrektor COI prof. Jan Walewski.
Celem porozumienia jest m.in. udzielanie wysokospecjalistycznych świadczeń zdrowotnych z udziałem pracowników obu podmiotów; prowadzenie wspólnych projektów naukowych i naukowo-badawczych a także stworzenie nowoczesnej bazy służącej kształceniu przed i podyplomowemu kadr medycznych oraz udzielaniu świadczeń w dziedzinie onkologii.
"Z badaniami naukowymi w Polsce jest krucho - mówił prof. Walewski - bo dobrze idą tylko te, które są sponsorowane przez firmy farmaceutyczne, badania akademickie – inicjowane przez lekarzy i naukowców są w zaniku, ponieważ istnieją olbrzymie bariery w finansowaniu i trudności administracyjne. Współpraca Centrum i Uniwersytetu może ułatwić inicjowanie badań." Walewski zauważył, że COI ma wyspecjalizowaną kadrę onkologów, ale nie ma lekarzy wielu innych dziedzin medycyny.
Z kolei prof. Wielgoś podkreślił, że przedsięwzięcie jest ważne, bo WUM, będący wiodącą uczelnią medyczną w Polsce, „boryka się z deficytem onkologii". "Od wielu lat - mówił rektor WUM - władze uczelni zabiegały o stworzenie onkologii akademickiej. Były wielkie plany stworzenia własnego ośrodka, ale są to bardzo duże koszty. Niestety nawet najpiękniejszy pomysł, jeśli jest mało realny, pozostanie w sferze planów"
Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas stwierdził, że jest pewien, iż porozumienie to więcej niż list intencyjny i niebawem będzie można zobaczyć jego efekty i mówić o warszawskiej akademickiej szkole onkologicznej.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak dokonać wyboru placówki terapeutycznej zajmującej się leczeniem...
Nałóg jest niezmiernie poważnym kłopotem, który dotyczy coraz większej ilości jednostek. Spora liczba ludzi zmaga się z różnorakimi uzależnieniami...
-
Do czego służy lepkościomierz?
Lepkościomierz, inaczej zwany wiskozymetrem jest to urządzenie laboratoryjne do wyznaczania lepkości substancji. Lepkość substancji jest to...
-
-
-
-
-
-