Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-01-29  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-01-29
Wzrost znaczenia diagnostyki obrazowej w Polsce napędza wartość tego rynku

Jak wynika z raportu firmy badawczej PMR pt. „Rynek diagnostyki obrazowej w Polsce 2014. Prognozy rozwoju na lata 20...", rynek diagnostyki obrazowej, rozumiany jako sprzedaż sprzętu w Polsce, był wart około 900 mln zł w 2014 r. Obecnie wiele czynników sprzyja rozwojowi tego rynku nie tylko w Polsce, ale i na świecie, między innymi postęp nauki i ekspansja światowych producentów aparatury do diagnostyki obrazowej.

Aparatura do nowoczesnego obrazowania jako jedna z najmłodszych w skali europejskiej

Czynnikiem, który przyczynia się do rozwoju rynku diagnostyki obrazowej, jest struktura wiekowa aparatury w Polsce. Dostępna w Polsce aparatura do nowoczesnego obrazowania medycznego należy do najmłodszych w skali europejskiej. Przykładowo, około 74% aparatury do rezonansu magnetycznego stanowią aparaty nie starsze niż pięcioletnie, a tylko około 4% aparatury ma powyżej 10 lat. Podobnie jest w przypadku tomografii komputerowej: około 60% aparatów służących do diagnostyki tą metodą ma nie więcej niż pięć lat, a około 7% stanowią aparaty co najmniej dziesięcioletnie.

Pakiet onkologiczny czynnikiem rozwoju

Czynnikiem, który w znacznym stopniu wpływa na stopień podejmowanych inwestycji w zakupów aparatury, jest polityka państwa w zakresie zawierania umów ze świadczeniodawcami oraz wysokość wydatków publicznych na diagnostykę. Dlatego wprowadzenie pakietu onkologicznego może ożywić dodatkowo rynek diagnostyki – poziom inwestycji w aparaturę diagnostyczną może być większy. W wieloletniej perspektywie, reforma może stać się bodźcem dla efektywniejszego wykorzystania już zakupionego sprzętu.

Wymieniając inne czynniki, mające znaczenie dla rozwoju rynku aparatury do diagnostyki obrazowej, należy wspomnieć między innymi o informatyzacji technik obrazowania medycznego, rozwoju radiofarmacji, długim czasie oczekiwania na badania w placówkach posiadających umowy z NFZ (co jest skorelowany z rozwojem rynku prywatnej opieki medycznej), wzroście zachorowalności na nowotwory czy też o starzeniu się społeczeństwa.

Braki w kadrze radiologów

Rozwój rynku diagnostyki obrazowej jest ograniczany między innymi ze strony czynników takich jak ogólnie dość niskie, w porównaniu z innymi obszarami ochrony zdrowia, finansowanie diagnostyki ze środków publicznych. Problematyczne dla rozwoju rynku jest też niedostateczne wykorzystanie sprzętu do diagnostyki oraz brak wystarczającej liczby wykwalifikowanych pracowników. Choć liczba radiologów wzrasta z roku na rok, to warto zaznaczyć, że tempo wzrostu liczby pracowni diagnostycznych jest tak szybkie, że napływ nowych młodych specjalistów w dziedzinie radiologii nie jest kompatybilny z tempem wyposażenia szpitali w sprzęt. Według danych Ministerstwa Zdrowia, pod koniec 2013 r. w placówkach ochrony zdrowia w Polsce pracowało 2,5 tys. lekarzy radiologów.

(gz)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
PMR
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :