Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-12-10  |  Ostatnia aktualizacja: 2017-12-10
Zbyt częste używanie smartfona wpływa na procesy neurologiczne
Coraz więcej młodych osób jest uzależnionych od smartfonów
Coraz więcej młodych osób jest uzależnionych od smartfonów

Profesor neuroradiologii z Korea University w Seulu Hyung Suk Seo wraz z zespołem użył spektroskopii rezonansu magnetycznego (MRS), aby uzyskać unikalny wgląd w mózgi nastolatków uzależnionych od smartfonów i internetu. Okazało się, że nałóg wpływa na procesy neurologiczne. Na szczęście jest to proces odwracalny.

Spektroskopia rezonansu magnetycznego jest nieinwazyjną metodą pozwalającą na obserwację dynamicznych zmian metabolizmu w ośrodkowym układzie nerwowym, czyli obserwację zmian chemicznych w mózgu.

Badaniami objęto 38 młodych ludzi – 19 młodych, u których zdiagnozowano uzależnienie od internetu lub smartfonów, oraz 19 zdrowych. Badacze korzystali z testów uzależnienia, aby określić jego stopień. Pytania dotyczyły tego, w jakim zakresie korzystanie z internetu i smartfonów wpływa na codzienne czynności, życie społeczne, wydajność, sen i uczucia.

Naukowcy przeprowadzili badania MRS na uzależnionej młodzieży przed terapią behawioralną i po niej oraz pojedyncze badanie MRS na pacjentach grupy kontrolnej w celu pomiaru poziomu kwasu gamma-aminomasłowego (GABA), który pełni funkcję głównego neuroprzekaźnika o działaniu hamującym w układzie nerwowym. Zbyt wysoki poziom GABA może powodować szereg skutków ubocznych, w tym uczucie senności i lęku.

Wyniki MRS wykazały, że w porównaniu z grupą kontrolną poziom GABA znacznie wzrósł, zwłaszcza w korze przedniej części zakrętu obręczy, u dzieci uzależnionych od smartfona i internetu. Dobrą wiadomością jest to, że poziom GABA znacznie się zmniejszył lub znormalizował po terapii poznawczo-behawioralnej.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
rp.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także