Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-07-17
Krwiak - przyczyny, objawy, leczenie

Krwiak to rozległy wylew krwi do tkanki, lokalne nagromadzenie się krwi, która opuściła uszkodzone naczynie krwionośne. Krwiaki spowodowane są przez urazy, posiadają różne wielkości i mogą powstać w różnych miejscach naszego ciała.

Krwiak często mylony jest z wybroczynami (zwanymi potoczne siniakiem) – jednak w przeciwieństwie do nich nie jest płaski, a istotną różnicą pomiędzy krwiakiem a siniakiem jest to, że siniak nie zatrzymuje się lokalnie, a nasącza tkankę.

źródło: krawiak - przyczyny i leczenie

Krwiaki powstają na skutek urazów, błędów w trakcie zabiegów lub indywidualnych kłopotów ze zdrowiem pacjenta (np. hemofilia). Wyróżniamy kilka odmian krwiaków – ich nazwa zależna jest od miejsca, w której wystąpił uraz:

  • Krwiak podpaznokciowy: najczęstszy rodzaj krwiaka, tworzy się na skutek urazu powstającego podczas codziennych czynności. Krwiak podpaznokciowy ma sino-ciemny kolor i łączy się z bólem w trakcie jego powstawania. Krwiaka podpaznokciowego nie należy ignorować, ponieważ powstać może zakażenie.
  • Krwiak podkostny: krwiak powstały na skutek przerwania naczyń krwionośnych w obrębie kości. Często jest wynikiem urazu głowy, szczególną obserwacją należy objąć krwiak powstały w okolicach sklepienia czaszki w trakcie trudnego porodu. W zakres krwiaków podkostnych wchodzą krwiaki wewnątrzczaszkowe i śródczaszkowe.
  • Krwiak opłucnej: powstaje w wyniku uszkodzenia miąższu płucnego, np. w momencie złamania żebra.
  • Krwiak tętniący (tzw. tętniak rzekomy): pojawia się na skutek przerwania ścian tętnicy. Wynaczyniona krew dostaję się do tkanek, po czym zatrzymuje się w tak zwanej torebce łącznotkankowej.

Jakie są objawy krwiaków?

Objawy towarzyszące krwiakom zależą od miejsca ich występowania. Tym samym jeżeli mamy do czynienia z krwiakiem podpaznokciowym towarzyszył będzie nam jedynie drażniący ból. W przypadku krwiaków opłucnej czy krwiaków podkostnych objawy nasilają się. Dla krwiaka opłucnej najczęstszym objawem są duszności i ból w klatce piersiowej.
Krwiak powstały na skutek urazu głowy charakteryzuje się jej silnym bólem, osłabieniem, zawrotami głowy, występowaniem wymiotów. Krwiaki powstałe wewnątrz organizmu, które nie podlegają leczeniu lub obserwacji lekarskiej, mogą prowadzić do śmierci.

Czy krwiaki można leczyć? Jeśli tak to w jaki sposób?

Sposoby leczenia krwiaków również zależne są od miejsca ich powstania. W przypadku krwiaka opłucnej niezbędna jest lokalizacja krwiaka przez wykonanie zdjęcia RTG, a w razie potrzeby drenaż jamy opłucnowej. Krwiaki podkostne – w zależności od ich lokalizacji – wymagają bądź obserwacji, bądź (jak w przypadku krwiaków w okolicach mózgu) przeprowadzenie tomografii a następnie podjęcie zaawansowanego leczenia.

Często niezbędna jest operacja. Rozwiązanie chirurgiczne jest jedynym sposobem na pozbycie się krwiaka tętniącego. Z racji tego, że może powstać on na skutek zabiegów kardiochirurgicznych nie można go ignorować. Krwiaki powstające na zewnątrz ciała – np. pod paznokciem – wymagają odkażenia i przebicia (w warunkach szpitalnych!), niekiedy wskazane jest również chirurgiczne usunięcie płytki paznokcia w celu ewakuacji krwiaka.

Krwiaki w innych miejscach - czy są groźne?

W niektórych sytuacjach, np. gdy wyczynowo uprawiamy sport, narażeni jesteśmy na powstanie innych niż podpaznokciowy krwiaków zewnętrznych. Do najpopularniejszych należy m.in. krwiak mięśnia. Może pojawić się on na nodze lub ręce i powstać na skutek urazu. Niekiedy jednak krwiaki tego rodzaju pojawiają się samoistnie - wówczas niezbędna jest konsultacja lekarska. Krwiaki zewnętrzne powstałe nie na skutek urazu często są wynikiem problemów zdrowotnych.

Mogą być nimi zarówno hemofilia, choroby wątroby, żylaki, białaczka czy zwiększona kruchość naczyń krwionośnych. Dla zlokalizowania przyczyn powstawania krwiaków zewnętrznych niezbędna jest odpowiednia diagnostyka.

Bardzo często sposobami na pozbycie się takiego krwiaka są odpowiednie suplementy, maści lub leki, jednak sposób leczenia zależny jest od wyników badań diagnostycznych (m.in. morfologii).

Autor:
tomipomaga.pl
Źródło:
tomipomaga.pl