
Zespół belgijskich naukowców odkrył ustalił, że osoby wystawione na pomarańczowe światło prezentują większą aktywność mózgu niż te wystawione na światło niebieskie.
Naukowcy badali melanopsynę - czuły na światło pigment znajdujący się w fotoreceptorach. Wcześniej odkryto, że ilość melanopsyny ma wpływ na rytm okołodobowy niektórych zwierząt, a prawdopodobnie również ludzi. Aby dowiedzieć się więcej przebadano kilku ochotników skanerem fMRI w czasie kiedy ich oczy wystawione były na działanie kolorowego światła. Celem było ustalenie, czy różne kolory wpływają na melanopsynę w odmienny sposób.
Każdy z 16 ochotników oglądał przez dziesięć minut światło w kolorze niebieskim lub pomarańczowym, a jego mózg był w tym czasie skanowany. Podczas eksperymentu uczestnicy zostali poproszeni o wykonanie testu pamięciowego, aby uaktywnić ich mózgi. Następnie odpoczywali oni przez siedemdziesiąt minut z zakrytymi oczami, żeby umożliwić regenerację melanopsyny. Po tym czasie po raz kolejny przechodzili przez ten sam test, z tym że tym razem patrzyli na światło zielone.
Okazało się, że aktywność mózgów uczestników eksperymentu znacznie wzrastała, kiedy poddawani byli oni działaniu światła pomarańczowego i w niewielkim stopniu - w przypadku koloru zielonego. Podobnej reakcji nie zaobserwowano przy kolorze niebieskim. Uaktywniały się głównie obszary mózgu odpowiedzialne za zdolności poznawcze oraz stan ogólnego wzmożenia uwagi.
Belgijscy badacze przypuszczają, że melanopsyna działa jako rodzaj przełącznika dającego sygnał mózgowi, kiedy należy wzmóc uwagę, a kiedy nie. Przyznają oni, że jest to wciąż jeszcze hipoteza i potrzebne są dalsze badania dla jej potwierdzenia. Gdyby tak się stało, użytecznym rozwiązaniem mogłoby się okazać zainstalowanie pomarańczowych lamp w miejscach, gdzie ludzie powinni być bardziej czujni (np. w szkołach, salach operacyjnych itp.). Z kolei osoby cierpiące na bezsenność powinny unikać pomarańczowego światła.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- medicalxpress.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Nowoczesny monitoring temperatury i innych wielkości fizycznych w szpitalach
Wzrost zainteresowania monitorowaniem temperatury wynika z uregulowań prawnych i konieczności stosowania "łańcucha chłodniczego" przy...
-
E-zwolnienie lekarskie a praca zdalna – jak jasno wyznaczyć granice?
Wprowadzenie e-zwolnień lekarskich zrewolucjonizowało sposób funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej oraz relacje między pracownikiem a...
-
-
-
-
-
-
Nożyczki chirurgiczne - rodzaje i zastosowanie w praktyce lekarskiej
www.laboratoria.xtech.pl