
Jak wynika z eksperymentów przeprowadzonych na myszach przez naukowców z University of California, San Francisco bieganie, któremu towarzyszą bodźce wzrokowe, przywraca normalne funkcjonowanie mózgu. Myszy na których przeprowadzono eksperyment były pozbawione doświadczeń wzrokowych we wczesnym etapie życia. Odkrycie to ma znaczenie dla terapii osób niewidomych na jedno oko. Oznacza również, że dorosły mózg ma dużo większą zdolność do naprawy niefunkcjonujących połączeń niż myślano do tej pory.
Dwadzieścia dni po urodzeniu jedno z oczu myszy, na których przeprowadzano badania, zostało zamknięte i utrzymywane tak przez pięć miesięcy. Tak jak się spodziewano aktywność neuronalna w części mózgu odpowiedzialnej za doznania wzrokowe z tego oka była u nich radykalnie niska.
Następnie części z tych myszy pozwolono swobodnie biegać lub a część wystawiano na intensywne bodźce wzrokowe, robiąc w tym czasie pomiary aktywności ich mózgów. Tylko niewielką poprawę widzenia zaobserwowano u myszy, które wyłącznie biegały lub wyłącznie otrzymały silne bodźce wzrokowe. Natomiast u tych, na które oddziaływano na te dwa sposoby jednocześnie, wyniki przeszły wszelkie oczekiwania: po tygodniu myszy widziały prawie identycznie, co te, które rozwijały się normalnie.
Co ciekawe, mózgi badanych myszy wykazywały zwiększoną aktywność tylko w przypadku bodźców wzrokowych, które wcześniej towarzyszyły im w trakcie biegania. Na innego typu bodźce nie było reakcji. Na razie nie wiadomo, czy podobny mechanizm działa także u ludzi, jednak eksperymenty, które to sprawdzą, są już w przygotowaniu.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- medicalxpress.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Produkty wspierające rehabilitację
Rehabilitacja to proces polegający na przywróceniu lub poprawie funkcji ruchowych, po wypadkach, chorobach, urazach lub innych problemach...
-
Jak właściwie używać mikroskopu stereoskopowego w różnych dziedzinach?
Czy zastanawiałeś się, jak zmaksymalizować możliwości mikroskopu stereoskopowego? Niezależnie od tego, czy pracujesz w biologii, elektronice,...
-
-
-
-
-