
Tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii została przyznana Williamowi C. Campbellowi i Satoshi Omurze za odkrycia dotyczące nowej metody leczenia zakażeń wywołanych przez pasożytnicze nicienie, oraz Youyou Tu za odkrycia dotyczące nowych sposobów leczenia malarii. "Tegoroczni laureaci Nobla opracowali terapie, które zrewolucjonizowały leczenie niektórych z najbardziej wyniszczających chorób pasożytniczych" - podał 5 października Komitet Noblowski.
Połowa nagrody powędrowała do 85–letniego Williama C. Campbella (Irlandczyk pracujący w USA) i 80-letniego Japończyka Satoshi Omury. Odkryli oni nowy lek - awermektynę, której pochodne radykalnie obniżyły liczbę zachorowań na ślepotę rzeczną (onchocerkozę) oraz filariozę. Substancje te są też skuteczne w przypadku innych chorób pasożytniczych.
Pozostałą część otrzymała 85-letnia Chinka Youyou Tu za odkrycie artemizyny - leku, który znacznie zmniejszył umieralność chorych na malarię. Skuteczne leczenie chorób pasożytniczych polepszyło stan zdrowia setek milionów ludzi i ulżyło im w cierpieniu. Jest to pierwsza Chinka, która otrzymała Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii, oraz dwunasta kobieta wyróżniona tą najbardziej prestiżową w nauce nagrodą. Youyou Tu prowadziła swoje badania w czasach apogeum rewolucji kulturalnej.
Pewnym zaskoczeniem jest, że Komitet postanowił nagrodzić te ważne odkrycia po tak długim czasie. W tym roku do Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii było nominowanych 327 naukowców, 57 uczonych otrzymało taką nominację po raz pierwszy.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak utrzymać stół zabiegowy w doskonałym stanie? Porady na temat utrzymania...
Stoły zabiegowe to meble wykorzystywane w placówkach medycznych. Znajdują zastosowanie w gabinetach medycyny ogólnej, a także gabinetach...
-
Mycie i rozczesywanie sztucznej peruki
Mycie i rozczesywanie sztucznej peruki zdecydowanie różni się od pielęgnacji peruki z naturalnych włosów. Peruka syntetyczna wymaga delikatnego...
-
-
-
-
-
Nożyczki chirurgiczne - rodzaje i zastosowanie w praktyce lekarskiej
www.laboratoria.xtech.pl