
Co czyni ludzi zdolnymi do tworzenia sztuki, konstruowania narzędzi, myślenia naukowego itd.? Naukowcy z Dartmouth stwierdzili, że odpowiedź na to pytanie tkwi w rozległej sieci neuronów – mózgowej "pamięci operacyjnej" – w której świadomie wytwarzane są obrazy, symbole, idee i teorie oraz dzięki której ludzie posiadają zdolność skupiania się na pojedynczych problemach i tworzenia nowych pomysłów.
"Wyniki naszych badań przybliżają nas do zrozumienia, w jaki sposób budowa naszego mózgu wyróżnia nas spośród innych gatunków oraz dostarcza tak bogatych środków do wolnego i kreatywnego myślenia – mówi główny autor badań Alex Schlegel, student na Department of Psychological and Brain Sciences. Zrozumienie tych różnic da nam wgląd w źródło ludzkiej kreatywności i być może pozwoli nam odtworzyć te same procesy u maszyn."
Uczeni przewidywali, że ludzka wyobraźnia wymaga takiej sieci neuronalnej, jednak trudno było znaleźć na to dowody, posługując się technikami badania aktywności mózgu w izolacji. Naukowcy z Dartmouth rozpoczęli od postawienia pytania: W jaki sposób mózg pozwala nam na tworzenie mentalnych obrazów? Na przykład wyobrażenie trzmiela z głową byka to na pierwszy rzut oka banalne zadanie, jednak wymaga ono od mózgu skonstruowania i przedstawienia naszemu "oku wewnętrznemu" zupełnie nowego obrazu.
Podczas eksperymentu 15 uczestników zostało poproszonych o wyobrażenie sobie pewnych abstrakcyjneych kształtów, a następnie o połączenie ich w nową, bardziej skomplikowaną figurę albo o podzielenie ich na odrębne części. Naukowcy mierzyli w tym czasie aktywność mózgową uczestników za pomocą skanera MRI. W ten sposób odkryli sieć neuronalną przypominającą "pamięć operacyjną", która, jak przypuszczają, może być odpowiedzialna za wiele rodzajów ludzkich świadomych doświadczeń i zdolności poznawczych.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- medicalxpress.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Doskonałość i precyzja - sprzęt okulistyczny na miarę XXI wieku
Zmysł wzroku to jeden z najważniejszych i najdelikatniejszych w organiźmie ludzkim. Należy odpowiednio dbać o zdrowie oczu, a w przypadku...
-
E-zwolnienie lekarskie a praca zdalna – jak jasno wyznaczyć granice?
Wprowadzenie e-zwolnień lekarskich zrewolucjonizowało sposób funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej oraz relacje między pracownikiem a...
-
-
-
-
-
-