
Grupa badaczy z Ear Science Institute Australia, University of Western Australia i Deakin University opracowała sztuczną błonę bębenkową nazwaną ClearDrum. Implant wykonany jest biokompatybilnego jedwabiu, a wyglądem i rozmiarami przypomina soczewkę kontaktową. Według twórców działa on lepiej niż naturalna błona.
Do tej pory uszkodzenia błony bębenkowej leczono wszczepiając w miejsce ubytku fragment tkanki pobranej od pacjenta. Nowa technika leczenia ma być prostsza, mniej kosztowna i ma pozwalać na szybszy powrót do zdrowia, m.in. dzięki wytrzymałości i przezroczystości protezy. Po wszczepieniu implantu rosną na nim własne komórki pacjenta, dzięki czemu powstaje działająca błona.
"ClearDrum to przykład badań translacyjnych i innowacji w skali światowej, dokonanych w Perth - stwierdził laureat Nagrody Nobla z fizjologii i medycyny prof. Barry Marshall. Umieszcza on Zachodnią Australię na mapie nauki i pokazuje, jak prace badawcze mogą doprowadzić do rozwiązań o globalnym wpływie na życie milionów ludzi."
Do uszkodzeń błony bębenkowej dochodzi najczęściej w wyniku zapalenia ucha środkowego, i że na całym świecie problem ten dotyka ponad 300 mln osób rocznie. Mając to na uwadze, Wellcome Trust - brytyjska, charytatywna organizacja inwestująca w badania biomedyczne zgodziła się sfinansować zaplanowane na przyszły rok badania kliniczne, tak aby wynalazek mógł jak najszybciej trafić na rynek.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- rynekseniora.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Sterylizator powietrza, sterylizatory tunelowe UV-C
Tunelowy sterylizator powietrza UV-C to niezawodna czystość wokół Ciebie. Dzięki temu nowoczesnemu urządzeniu możesz zapomnieć o cząsteczkach...
-
Jak właściwie używać mikroskopu stereoskopowego w różnych dziedzinach?
Czy zastanawiałeś się, jak zmaksymalizować możliwości mikroskopu stereoskopowego? Niezależnie od tego, czy pracujesz w biologii, elektronice,...
-
-
-
-
-
-