Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2016-05-09  |  Ostatnia aktualizacja: 2016-05-09
NCBR przeznaczy 141 mln zł na rozwój technologii medycznych
Na zdjęciu dyrektor NCBR prof. Maciej Chorowski
Na zdjęciu dyrektor NCBR prof. Maciej Chorowski

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dofinansuje łączną kwotą 141 mln zł wybrane projektu badawcze. Wsparte zostaną m.in. takie gałęzie nauki jak wykorzystanie technologii drukowania 3D do stworzenia bionicznej trzustki, innowacyjne metody rozpoznawania i leczenia padaczki oraz zaburzeń neurorozwojowych u dzieci oraz nowe zastosowania telemedycyny w opiece medycznej chorych z niewydolnością serca. Dziś wyłoniono 9 konsorcjów naukowo-przemysłowych, które otrzymają środki na prace badawczo-rozwojowe.

"Cały świat - powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin - stoi dziś przed wspólnym wyzwaniem, jakim są starzejące się społeczeństwa, wzrost zachorowalności na nowotwory i choroby przewlekłe oraz rosnące koszty opieki medycznej. Aby im sprostać niezbędne są inwestycje w nowoczesne technologie oraz efektywniejsze wykorzystanie rozwiązań internetowych. Dzięki wysiłkom polskich naukowców i środkom z programu Strategmed Polska ma szansę być nie tylko aktywnym uczestnikiem, ale także kreatorem rozwoju światowego postępu w medycynie."

Staregmed jest programem badań naukowych i prac rozwojowych, w którym określono strategiczne dla państwa kierunki badań naukowych i prac rozwojowych a choroby cywilizacyjne zdefiniował jako największe zagrożenie zdrowotne dla populacji Polski w perspektywie najbliższych lat. Na liście chorób cywilizacyjnych znalazły się m.in. choroby układu krążenia, nowotwory złośliwe, a także choroby psychiczne. Cele programu jest poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia jako sposobów szybkiego reagowania na wyzwanie, jakim jest postępujące starzenie się społeczeństwa.

"Realizacja programu Strategmed pokazała - mówi prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR - że innowacje mogą mieć realny wpływ na poprawę jakości życia każdego Polaka. Ale nowatorskie rozwiązania medyczne naszych naukowców stanowią także ogromny potencjał do komercjalizacji na rynkach zagranicznych. Dlatego wierzę, że dofinansowane w kolejnych konkursach projekty z jednej strony zapewnią pacjentom dostęp do nowoczesnej diagnostyki i terapii, a z drugiej - przyczynią się do wzmocnienia konkurencyjności polskiej gospodarki i rozwoju medycyny na świecie."

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
pulsmedycyny.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także