Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-04-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-04-27
NSA: rodzic ma ustawowy obowiązek stawić się z dzieckiem do szczepienia
Pixabay, CC0
Pixabay, CC0

Naczelny Sądu Administracyjnego (NSA) wydał wyrok, w którym stwierdza, że rodzic, który nie stawia się z dzieckiem na badanie kwalifikacyjne do szczepienia, łamie prawo, bo w ten sposób odmawia wykonania obowiązku ustawowego. Sąd zauważył także, że wykonanie obowiązkowego szczepienia ochronnego jest poprzedzone lekarskim badaniem kwalifikacyjnym, które pozwala wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do szczepienia.

Sprawa dotyczyła rodziców, którzy nie stawili się z córką na szczepienie. Rodzice sprzeciwiali się administracyjnej egzekucji obowiązku szczepienia. Zarzucili też, że obowiązek jest niewykonalny, bo przepisy nie precyzują, jaką konkretnie szczepionkę należy zastosować i w jakiej dawce. A tytuł egzekucyjny powinien być jeden.

Poznański WSA potwierdził, że obowiązek poddania dziecka szczepieniu ochronnemu jest bezpośrednio wykonalny. Nie wymaga dodatkowej decyzji. Rodzic, który go nie wykona, musi się liczyć z automatycznym wszczęciem postępowania egzekucyjnego. Rodzice mający władzę rodzicielską są odpowiedzialni za spełnienie obowiązku poddania go szczepieniu ochronnemu. W ocenie NSA skoro każdy z rodziców może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy, to tytuł egzekucyjny zmierzający do przymuszenia do szczepienia może być wystawiony przeciwko każdemu z nich, osobno.

Jak tłumaczył sędzia Michał Ruszyński, mimo niefortunnego sformułowania ustawowego sugerującego, że przeprowadzenie szczepienia sprowadza się do samego podania szczepionki, lekarskie badanie kwalifikacyjne jest jego integralną częścią. Bez niego bowiem szczepienie nie może być przeprowadzone.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
mp.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także