Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-07-17  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-07-17
Nużeńce atakują nawet do 60% ludzi po czterdziestce
Nużeniec ludzki (Demodex folliculorum) ma zaledwie 0,3-0,4 mm długości
Nużeniec ludzki (Demodex folliculorum) ma zaledwie 0,3-0,4 mm długości

Badania wskazują, że 40% do 60% ludzi, którzy przekroczyli czterdzieści lat, jest zaatakowanych przez nużeńce - niewielkie pajęczaki z rzędu roztoczy. Mogą one powodować chorobę skóry zwaną demodekozą (nużycą). Problem jest jednak praktycznie nieznany nie tylko w społeczeństwie, ale nawet wśród lekarzy.

Nużeniec ludzki najchętniej zagnieżdża się w rejonie głowy, w torebkach włosów i gruczołach łojowych. Pozostawia po sobie jaja, odchody i wylinki. Jego pokarmem są wydzieliny skóry. Nużeniec może być przyczyną świądu, przebarwień skóry na powierzchni policzków, trądziku, utraty torebek rzęs i brwi oraz zapalenia brzegów powiek. Zdarza się również, że powoduje wypadanie włosów, co mylnie diagnozowane jest jako pospolite łysienie.

Prof. Solarz, który kieruje Zakładem Parazytologii Wydziału Farmacji z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej ŚUM w Sosnowcu zwrócił uwagę na brak wiedzy w środowisku medycznym o tej często występującej chorobie: „Nużeńce to duży problem medyczny. Pacjenci bywają bezradni. Pierwszy przypadek miałem kilkanaście lat temu. Zgłosiła się do mnie młoda dziewczyna, której wypadały brwi i rzęsy. Wiedziała, że to może być nużyca, ja też byłem tego zdania, ale kiedy wypisałem karteczkę do ośrodka zdrowia z prośbą o pobranie materiału do badań, została wyśmiana. Powiedziano jej, że takiej choroby nie ma, a oni nie wiedzą, jak pobrać materiał."

Profesor dodał, że niewiedza sprzyja rozprzestrzenianiu się pasożyta, który z dużą łatwością przenosi się na kolejne organizmy. Jego jaja są roznoszone razem z kurzem czy prądami powietrza. Zarazić można się również po prostu dotykając tych samych przedmiotów, co chora osoba, lub w trakcie kontaktów seksualnych.

Nużycę leczy się za pomocą gorących kąpieli z dużą ilością mydła z heksachlorobenzenem. Można stosować również balsam peruwiański, roztwory spirytusowe pirogalolu, pirokatechiny, naftolu, mieszaniny mentolowo-kamforowej oraz preparaty roztoczobójcze oparte na benzoesanie benzylu.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
naukawpolsce.pap.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (5)

  • MARIA BABUT

    2021-07-18 13:13

    Mnie na tę straszną dolegliwość pomogły zioła wrotycz i piołun. Zmieszać razem i zaparzyć dosyć mocny napar i często przemywać brzegi powiek. Na noc przemywam chusteczkami DOMEDOX i w komplecie jest taki sam spray .Psiknę na obydwie powieki i nie wycieram oczu. To dziadostwo wychodzi samo. Różne specyfiki od lekarza nie były rewelacyjne. Dobrze jest myć całe ciało mydłem ze srebrem i balsamem peruwiańskim .Pozdrawiam Maryla

  • poczwarka

    2016-04-04 12:28

    Przyznaję, że jest to trochę przerażające, że z tym problemem nie są zaznajomieni nawet lekarze :/ Odczułam to zresztą własnej skórze, a raczej powiece, bo nużeniec zaatakował mi właśnie brzegi powiek i teraz wiem,że objawy były dość jednoznaczne, ale jednak nie każdy okulista wiedział co mi może dolegać. Skończyło się w końcu na dobrej diagnozie ALE dopiero po kilju miesiącach kiedy już nie wiedziałam co mam ze sobą zrobić. Ulgę na szczęście dość szybko przyniósł Demoxoft no ale wcześniej myślałam że co najmniej z tym oszaleję...

  • Ja

    2015-07-04 15:27

    Na wikipedii jest napisane, ze hekschlorobenzen jest rakotworczy. To sam juz nie wiem czy tak sie oplaca.

  • nie ma za co

    2013-12-02 07:36

    ...w prawie każdej aptece. Również Internetowej.

  • alicja

    2013-11-29 19:56

    gdzie mogę kupic mydło z heksachlorobenzenem i balsam peruwiański

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także