
Wojewodowie 7 z 16 województw proponują zlikwidować część laboratoriów Sanepidu. Propozycja została przesłana do resortu zdrowia i oczekuje na akceptację. W Polsce jest 130 laboratoriów przy Sanepidach. Przynoszą dochody, ale koszty badań są niemal dwukrotnie wyższe – stąd propozycja likwidacji części z nich.
Najwięcej laboratoriów ma zostać zlikwidowanych na Podkarpaciu, Dolnym Śląsku i w Małopolsce. Według przesłanego do ministerstwa projektu w województwie podkarpackim miałoby pozostać 4 z 14 laboratoriów przy Sanepidzie, zaś w dolnośląskim 7 z 17, a w małopolskim 4 z 13. Badania prowadzone przez nie mają zostać przejęte przez pozostające laboratoria, wyposażone w lepszy sprzęt diagnostyczny. Główny Inspektorat Sanitarny na razie wypowiada się ostrożnie. Wskazuje, że niektóre lokalizacje laboratoriów przeznaczonych do likwidacji są dla nich zaskoczeniem i rozwiązaniem nieracjonalnym (np. w Zakopanem czy Kołobrzegu), niemniej jednak część jest do rozważenia po przedstawieniu dokładnych rachunków ekonomicznych.
Pomysł jednak wywołał oburzenie wielu osób. Jako negatywne konsekwencje likwidacji części laboratoriów Sanepidu wskazuje się utrudniony dostęp do badań, konieczność dowożenia próbek oraz wydłużenie się czasu oczekiwania na wyniki badań. Wielu ostrzega, że badania przejmą firmy prywatne, a ich jakość spadnie. Ministerstwo nie wydało jeszcze decyzji w tej sprawie.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gazeta.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Nowoczesny monitoring temperatury i innych wielkości fizycznych w szpitalach
Wzrost zainteresowania monitorowaniem temperatury wynika z uregulowań prawnych i konieczności stosowania "łańcucha chłodniczego" przy...
-
Mycie i rozczesywanie sztucznej peruki
Mycie i rozczesywanie sztucznej peruki zdecydowanie różni się od pielęgnacji peruki z naturalnych włosów. Peruka syntetyczna wymaga delikatnego...
-
-
-
-