
Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego opatentowali materiał, którego struktura jest zbliżona do tkanki kostnej człowieka - zgodne są parametry gęstości oraz odporności mechanicznej. Są to modyfikowane włókna na bazie polimerów syntetycznych i naturalnych, które mogą posłużyć do opracowania specjalistycznych włóknin antybakteryjnych, odpornych na uszkodzenia, wykorzystywanych w medycynie, np. do diagnostyki chorób nowotworowych.
Zaprojektowane materiały są nietoksyczne, odporne na uszkodzenia, działania wysokich temperatur i promieni ultrafioletowych. Mogą być wielokrotnie używane. Dzięki temu np. aparatura medyczna nie będzie musiała być regularnie czyszczona czy sterylizowana, ponieważ na materiale w ogóle nie dojdzie do rozwoju bakterii. Do tego ich proces produkcyjny jest tani.
Nowy materiał posłużył m.in. do wykonania specjalnego uchwytu do diagnostyki chorób nowotworowych górnych dróg oddechowych. "Uchwyt wykonany z naszego materiału - mówi kierownik zespołu dr Andrzej Swinarew - służy do pobierania próbek wydychanego przez pacjenta powietrza, które następnie będą analizowane pod kątem obecności śladów potencjalnych zmian nowotworowych. Poznamy również typ nowotworu, stopień zaawansowania choroby oraz miejsce, w którym niepożądane zmiany są zlokalizowane."
Udało się także stworzyć sztuczny odpowiednik ludzkiej chrząstki, który znajdzie zastosowanie w leczeniu osób będących po zabiegu całkowitego lub częściowego usunięcia krtani. Najpierw należy wydrukować przy pomocy drukarki 3D model krtani, która będzie rekonstruowana. Następnie lekarze pobiorą fragment naturalnej chrząstki pacjenta, aby wprowadzić ją do organizmu razem z implantem. Pobrany naturalny materiał pozwoli wyhodować komórki macierzyste na powierzchni sztucznego modelu krtani.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- dziennikzachodni.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
PRODUKCJA ADDYTYWNA I COVID-19
W jaki sposób drukowanie 3D może wpłynąć na przerwany łańcuch dostaw w czasie kryzysu spowodowanego przez epidemię COVID-19? Światowa pandemia...
-
Rękawice winylowe - przykłady zastosowania
Rękawice jednorazowe są nieocenione zarówno w domach, w placówkach medycznych jak i w gastronomii czy nawet pracy z dziećmi. To niezbędny element...
-
-
-
-
-
-