
Podczas Konferencji Amerykańskich Ortopedów Wojskowych (SOMOS) wyróżniono polskich lekarzy z Wojskowego Instytutu Medycznego(WIM), którzy dokonali analizy obrażeń, jakich doznają podczas wybuchu improwizowanego ładunku wybuchowego żołnierze jadący pojazdem opancerzonym. Był to pierwszy raz, kiedy wyróżnienie to powędrowało do uczonych spoza Ameryki.
W warunkach wojny partyzanckiej - takiej jak w Iraku czy Afganistanie - do głównych zagrożeń należą improwizowane urządzenia wybuchowe (IED), nazywane przez żołnierzy "ajdikami". Mogą być one sporządzane z najrozmaitszych materiałów wybuchowych - starej amunicji, prochu, a nawet nawozów sztucznych. Często intalowane na drogach, mogą być detonowane zdalnie lub za pomocą mechanicznego zapalnika. Wybuch "ajdika" o dużej mocy potrafi zabić bądź zranić nawet członków załogi czołgu, nie mówiąc o lżejszych pojazdach.
Praca polskich ortopedów dotyczyła właśnie żołnierzy rannych i poszkodowanych w efekcie wybuchu improwizowanych ładunków wybuchowych (IED) w Afganistanie (w ramach tzw. Projektu AFGAN, którego celem jest opracowanie metod lepszej ochrony żołnierzy).
"Konferencja - mówi mjr lek. Jakub Ziółek - była okazją do zaprezentowania poziomu polskiej medycyny wojskowej. Nie mamy się czego wstydzić. Przeciwnie, przysłuchując się dyskusjom i rozmawiają w kuluarach dostrzegliśmy, że nasza ortopedia jest na podobnym poziomie, co w innych państwach. Mamy też takie same problemy związane z leczeniem najtrudniejszych przypadków."
AFGAN to projekt współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju "Poprawa bezpieczeństwa i ochrona żołnierzy na misjach poprzez działanie w obszarach wojskowo-medycznym i technicznym". Realizowany jest od trzech lat we współpracy z Politechniką Śląską, Wojskową Akademią Techniczną i Akademią Sztuki Wojennej. Dzięki badaniom doświadczalnym, poligonowym, symulacyjnym i komputerowym a także badaniom żołnierzy bezpośrednio poszkodowanych podczas wybuchu, eksperci opracowują sposoby lepszej ochrony, np. odpowiednie konstrukcje energochłonne.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak utrzymać stół zabiegowy w doskonałym stanie? Porady na temat utrzymania...
Stoły zabiegowe to meble wykorzystywane w placówkach medycznych. Znajdują zastosowanie w gabinetach medycyny ogólnej, a także gabinetach...
-
Do czego służy lepkościomierz?
Lepkościomierz, inaczej zwany wiskozymetrem jest to urządzenie laboratoryjne do wyznaczania lepkości substancji. Lepkość substancji jest to...
-
-
-
-
-