
Bracia Łukasz i Mariusz Jaremko zrekonstruowali trójwymiarową strukturę białka odpowiedzialnego za transport cholesterolu do wnętrza mitochondriów. Odkrycie to umożliwi pracę nad nowymi lekami neurologicznymi. Oprócz Polaków przyczynili się do niego również specjaliści z Instytutu Chemii Biofizycznej Maxa Plancka w Getyndze.
Polscy badacze zajmowali się białkiem translokacyjnym o nazwie TSPO. Jego rekonstrukcję umożliwiła im technika spektroskopii magnetycznego rezonansu jądrowego (NMR). Spoili oni transporter TSPO z ważnym diagnostycznie markerem znanym pod nazwą PK11195.
TSPO jest wykorzystywane w diagnostyce i leczeniu wielu chorób i dzięki głębszemu poznaniu jego właściwości będzie można stworzyć nowe sposoby leczenia chorób neurodegeneracyjnych jak choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera. Białko to może także posłużyć do ulepszenia technik wizualizacji stanów zapalnych mózgu.
Cholesterol jest substancją niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Stabilizuje on błonę komórki oraz jest podstawowym materiałem w produkcji różnych hormonów w mitochondrium – części komórki, w której wytwarzana jest jej energia.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Do czego służy lepkościomierz?
Lepkościomierz, inaczej zwany wiskozymetrem jest to urządzenie laboratoryjne do wyznaczania lepkości substancji. Lepkość substancji jest to...
-
Schodołazy - jaki model wybrać?
Schodołaz to urządzenie, które pomaga w transporcie osób niepełnosprawnych. Służy ono przede wszystkim do pokonywania schodów. Korzystają z niego...
-
-
-
-
-