
Amerykańscy naukowcy stworzyli wszczepialny neurostymulator, który bezboleśnie wywołuje większą produkcję łez. Jest to dobra wiadomość dla wszystkich, których gruczoły łzowe nie są w stanie wyprodukować dostatecznie dużo łez, aby zwilżyć powierzchnię oka.
Testowane obecnie urządzenie działa na zasadzie wysyłania mikro-elektrycznych impulsów, które pobudzają gruczoły łzowe. Jeden egzemplarz jest umieszczany w błonie śluzowej jamy nosowej, a drugi pod skórą poniżej brwi. Ilość wywoływanych łez może być regulowana za pomocą bezprzewodowego kontrolera.
Każde mrugnięcie w przypadku zdrowych oczu powoduje nawilżenie oka mieszanką olejów, wody, protein i śluzu. Jest to konieczne dla ochrony oka oraz wyraźnego widzenia. Suchość oczu może być powodowana przez różne czynniki, m.in. defekty gruczołów łzowych, efekty uboczne leków oraz zmiany hormonalne pojawiające się na skutek ciąży lub menopauzy.
W maju zeszłego roku spółka pracująca nad neurostymulatorem otrzymała na swoje badania 16,6 mln dolarów od prywatnych inwestorów. Suma ta powinna pokryć bardzo wysokie koszty eksperymentów. Zespół nie chce jednak ogłaszać sukcesu zanim produkt trafi na rynek.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- medicalxpress.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak utrzymać stół zabiegowy w doskonałym stanie? Porady na temat utrzymania...
Stoły zabiegowe to meble wykorzystywane w placówkach medycznych. Znajdują zastosowanie w gabinetach medycyny ogólnej, a także gabinetach...
-
Kosmiczna misja u dentysty, czyli jak pokonać lęk dziecka przed wizytą w...
Strach przed dentystą u dzieci to powszechne zjawisko, które ma różnorodne źródła – zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. W dużej mierze obawa ta...
-
-
-
-
-
-