
Współcześnie dużym wyzwaniem dla największych europejskich gospodarek są problemy związane z procesem starzenia się społeczeństwa. Jest to naturalny i nieunikniony proces występujący w każdym wysoko rozwiniętym państwie, wpływający negatywnie na dalszy jego rozwój oraz powodujący wzrost kosztów systemu ochrony zdrowia.
Na uwagę zasługuje również widoczna dysproporcja między osobami starszymi i chorymi zamieszkującymi miasta a mieszkańcami wsi, gdzie dostęp do opieki jest znacznie utrudniony oraz może stanowić przeszkodę w sytuacjach wymagających udzielenia szybkiej pomocy.
Kluczowym elementem minimalizowania ekonomicznych konsekwencji starzenia się społeczeństwa oraz ww. dysproporcji stała się Telemedycyna 2020 oparta na mobilności, regularności pomiarów, designie, wygodzie użytkowania. Usługi telemedyczne są ukierunkowane na diagnozowanie i monitorowanie zdrowia pacjentów w domu.
Dzięki temu pacjent znajduje się pod stałą opieką. Ponadto, telemedycyna jest idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto chce opiekować się bliskimi, mimo dzielącej odległości.
Jako innowacyjna dziedzina nauki, telemedycyna pozwala na tworzenie urządzeń wearable, które w środowisku medycznym mogą stać się wyznacznikiem nowoczesnej opieki zdrowotnej. Pozwalają wspierać osoby w codziennych czynnościach, łącząc w sobie dyskrecję, wygodę oraz niezawodność działania.
Przewiduje się, że do roku 2018 rynek europejski będzie największym rynkiem m-zdrowia o wartości ponad 7 mld euro z rocznym wzrostem przekraczającym 60%. Podstawowymi rozwiązaniami, które mają największy wpływ na wzrost jego wartości, są aplikacje mobilne (dedykowane na platformy Android i IOS) oraz urządzenia wearable.
Technologie „ubieralne" stwarzają dla nowoczesnej medycyny niewyobrażalne możliwości rozwoju, co stanowi przyczynę coraz częstszego ich wykorzystania.
Korzyści z użytkowania tego typu urządzeń, zarówno dla lekarza, jak i dla pacjenta są niezwykle istotne. Urządzenia wearable wspierają lekarzy w diagnostyce, zwiększają efektywność ich pracy oraz personelu medycznego, oszczędzają czas, redukują konieczność dojazdu do domu chorego. Dla pacjenta natomiast stanowią połączenie prostoty i wygody. Zwiększają jego poczucie bezpieczeństwa, pozwalają na systematyczność pomiarów, bieżący monitoring, swobodę funkcjonowania i niezależność. Powodują również oszczędność czasu poprzez całodobowy i łatwy dostęp do informacji.
Obecnie funkcjonalności urządzeń wearable skupiają się na pomiarze parametrów życiowych (tętno, temperatura) oraz aktywności fizycznych (krokomierze). Znaczące zapotrzebowanie na urządzenia monitorujące stan zdrowia, działające w trybie online, sprawia, że wzrasta również liczba firm tworzących innowacyjne technologie oraz urządzenia dedykowane dla rynku medycznego. Przykładem takiej organizacji jest SiDLY, które skonstruowało urządzenie umożliwiające zdalną kontrolę parametrów życiowych; poprzez swoje przeznaczenie łączy funkcje, które w dotychczasowym procesie przeprowadzania pomiarów wymagałyby użycia różnorodnych sprzętów medycznych i specjalistycznych. Co więcej, stanowi wygodny i bezinwazyjny sposób dokonywania pomiaru sygnałów medycznych, posiada funkcję przypominania o zażywaniu leków, a także informowania o sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu. Ze względu na wysoki poziom innowacyjności, wygląd urządzenia oraz jego szczegółowe funkcjonalności zostaną ukazane dopiero podczas polskiej premiery produktu na Międzynarodowych Targach Medycznych WIHE Hospital, które odbędą się w dniach 8-10 października 2015 r. w Warszawie.
Nie ulega wątpliwości, że zarówno urządzenie SiDLY, jak i inne rozwiązania wearable, które powstaną w przyszłości, stanowią ogromną szansę dla medycyny. Szczególnie w Europie, gdzie demograficzne tendencje wydłużania życia są najwyższe na świecie, a potrzeba dbania o zdrowie i własne bezpieczeństwo sprawiają, że „stary kontynent" stanowi potencjalnie najbardziej atrakcyjny obszar dla rozwoju rynku m-zdrowia oraz tzw. technologii asystujących.
(gz)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- HealthThink sp. z o.o.

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Do czego służy lepkościomierz?
Lepkościomierz, inaczej zwany wiskozymetrem jest to urządzenie laboratoryjne do wyznaczania lepkości substancji. Lepkość substancji jest to...
-
Nowoczesny monitoring temperatury i innych wielkości fizycznych w szpitalach
Wzrost zainteresowania monitorowaniem temperatury wynika z uregulowań prawnych i konieczności stosowania "łańcucha chłodniczego" przy...
-
-
-
-
-