
Jak donoszą naukowcy z Harvardu wzmożona aktywność w środkowej korze przedczołowej jest powiązana z obniżoną aktywnością ciała migdałowatego, gdzie zapisywane są wspomnienia budzących strach wydarzeń. Według autora badań prof. Vadima Bolshakova odkrycie to może pomóc w udoskonaleniu metod przeciwdziałania zespołowi stresu pourazowego (PTSD).
Zespół testował nową teorię na myszach. Zostały one podzielone na dwie grupy, z których jedna została nauczona reagowania strachem na bodziec słuchowy, natomiast druga także została nauczona reakcji lękowej, jednak reakcja ta została następnie wygaszona. U myszy z drugiej grupy wzmożona aktywność środkowej kory przedczołowej doprowadziła do osłabienia pracy ciała migdałowatego i tym samym do znaczącego spadku w częstotliwości reakcji lękowych.
"Na przykład jeśli jakaś sekwencja dźwięków kończyła się bardzo głośnym piskiem - tłumaczy Bolshakov - mysz zaczynała spodziewać się go i reagować strachem słysząc już początkowe dźwięki tej sekwencji. Jak się następnie okazało, kiedy zablokowaliśmy pamięć lękową obniżając aktywność w ciele migdałowatym, myszy przestały bać się tego bodźca."
Chociaż trzeba wykonać jeszcze dużą ilość badań, zanim ich wyniki będą mogły posłużyć do opracowania już właściwych prób klinicznych, obecne ustalenia pozwalają sądzić, że jednostki, które przeżyły traumy, nie muszą być nawiedzane przez przykre wspomnienia do końca ich życia.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- medicalxpress.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Niebieskie światło - zmora XXI wieku. Jak wpływa na nasz sen i czy można się...
W dobie wszechobecnej technologii niebieskie światło stało się nieodłącznym elementem naszego życia. Emitowane przez ekrany telefonów, komputerów,...
-
Rejestratory danych w placówkach medycznych
W dobie cyfryzacji i automatyzacji coraz większą rolę w placówkach medycznych odgrywają nowoczesne systemy monitorujące. Wśród nich szczególne...
-
-
-
-
-
-