
26 lipca Uniwersytet Rzeszowski (UR) i Politechnika Rzeszowska (PRz) rozpoczęły współpracę w ramach powołanego przez siebie klastra „Technologia w medycynie". W skład klastra weszli również przedstawiciele szpitali z regionu, różne firmy działające w obszarach związanych z medycyn oraz uzdrowisko w Rymanowie.
Cele nowego przedsięwzięcia to rozwój badań z medycyny i technologii stosowanych w medycynie, badanie technologii w zakresie zdrowego trybu życia i ich wdrażanie. Kilkuosobowe zespoły naukowców będą także zajmowały się rozwijaniem systemów przetwarzania danych, w tym m.in. obrazów 3D i sposobów obróbki danych, tworzeniem prototypów, które wspomogą procesy medyczne (np. diagnozowanie, planowanie i przebieg operacji, oraz rehabilitację).
Rektorzy obu uczelni mają nadzieję, że efektem działania klastra będzie rozwój niezbędnej infrastruktury oraz korzyści edukacyjne zarówno dla studentów kierunku lekarskiego na UR, jak i dla studentów PRz, np. inżynierii medycznej czy zarządzania. Z wyników pracy naukowców skorzystają także podmioty należące do klastra, ponieważ będą wdrażać i stosować rozwiązania opracowane w ramach badań.
Kierunek lekarski na UR działa od zeszłego roku, natomiast inżynieria medyczna na Politechnice Rzeszowskiej funkcjonuje od 2014 roku. Utworzenie klastra było nadaniem formalnych ram współpracy, jaką zespoły naukowców z obu uczelni prowadziły już wcześniej.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- mp.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
E-zwolnienie lekarskie a praca zdalna – jak jasno wyznaczyć granice?
Wprowadzenie e-zwolnień lekarskich zrewolucjonizowało sposób funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej oraz relacje między pracownikiem a...
-
Optymalizacja kosztów i czasu projektowania budowy pomieszczeń czystych
Technologie cleanroom rozwijają się w zawrotnym tempie, oferując coraz to nowsze rozwiązania. W sektorach takich jak farmacja, produkcja...
-
-
-
-