Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2022-07-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-07-25
Zadania anestezjologa podczas operacji w znieczuleniu ogólnym
Zadania anestezjologa podczas operacji w znieczuleniu ogólnym

Znieczulenie ogólne bez wątpienia budzi pewne obawy czy wątpliwości wśród pacjentów przed zaplanowaną operacją. Polega ono na podaniu odpowiedniej dawki leków anestetycznych, które prowadzą do całkowitej, lecz odwracalnej utraty świadomości i braku odczuwania bólu. Procedura ta określana również jako narkoza wskazana jest w przypadku zabiegów inwazyjnych, podczas których znieczulenie miejscowe może okazać się niewystarczające. Znieczulenie ogólne wykonuje lekarz anestezjolog na podstawie wcześniej przeprowadzonego wywiadu z pacjentem oraz zgromadzonej dokumentacji medycznej. Jak wygląda kwalifikacja anestezjologiczna? O co może zapytać anestezjolog przed operacją i jak przebiega narkoza? Wszystkiego dowiecie się poniżej!

 

Kwalifikacja anestezjologiczna – jak przebiega?

Kwalifikacja anestezjologiczna, na podstawie której oceniany jest ogólny stan zdrowia pacjenta, powinna mieć miejsce najpóźniej jeden dzień przed planowaną operacją. Specjalista sprawdza wówczas, czy pacjent kwalifikuje się do zabiegu oraz wybiera rodzaj znieczulenia i kontroluje przebieg narkozy. Znieczulenie ogólne najczęściej odbywa się na polu operacyjnym, gdzie znajduje się wykwalifikowany personel medyczny. W przypadku niektórych pacjentów zdarza się niekiedy, że zostają zlecone dodatkowe badania, które pozwolą wykluczyć potencjalne powikłania pooperacyjne. Jeśli w trakcie kwalifikacji anestezjologicznej okaże się, że narkoza nie wchodzi w grę, operacja zostanie odroczona w czasie. W innym razie po przeprowadzonej konsultacji i ocenie kondycji organizmu pacjenta anestezjolog podejmie decyzję dotyczącą rodzaju narkozy.

Wyróżnić możemy dwa podstawowe rodzaje znieczulenia ogólnego:

  • Znieczulenie krótkotrwałe dożylne – leki anestetyczne podawane drogą dożylną wywołują sen już po kilkunastu sekundach, wykorzystywane jest najczęściej podczas krótkich operacji.
  • Znieczulenie ogólne dotchawicze – stosowane w trakcie inwazyjnych procedur medycznych, polega na podaniu leków przeciwbólowych i zwiotczających mięśnie, pacjent musi zostać koniecznie zaintubowany z użyciem respiratora i maski krtaniowej. Zamów profesjonalne maski krtaniowe w mercant.pl.

 

Znieczulenie ogólne – na czym polega?

Znieczulenie ogólne przeprowadzone pod nadzorem anestezjologa polega zatem na wprowadzeniu znieczulenia drogą dożylną bądź wziewną, podtrzymywaniu znieczulenia podczas trwającego zabiegu oraz wyprowadzeniu pacjenta ze stanu narkozy. Niezależnie od charakteru planowanej operacji zespół anestezjologiczny zobligowany jest do nieustannej kontroli funkcji życiowych pacjenta znajdującego się na stole operacyjnym. Zanim jeszcze zostaną podane leki anestetyczne, pacjent musi zostać bezwzględnie podłączony do specjalistycznej aparatury, która przesyła informacje o pracy serca i mózgu.

Głębokość znieczulenia ogólnego uwarunkowana jest natomiast rodzajem zabiegu oraz stanem pacjenta, co pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych. Leki poddane w ilości dostosowanej indywidualnie wywołują najpierw stan uśpienia, następnie prowadzą do zniesienia czucia bólu i odruchów. W ostatniej fazie narkozy dochodzi do całkowitej utraty świadomości. Tuż po przeprowadzonym zabiegu anestezjolog podaje leki, które niwelują działanie znieczulenia ogólnego. Gdy pacjent wybudzi się po operacji, specjalista powinien sprawdzić jego stan przytomności oraz poprosić o wykonanie prostych czynności.

 

Jak przygotować się do znieczulenia ogólnego?

Znieczulenie ogólne przeprowadzane jest pod ścisłym nadzorem zespołu anestezjologicznego. Wskazane jest jednak, aby pacjent uprzednio przygotował się do zaplanowanej procedury. Należy unikać spożywania alkoholu i palenia wyrobów tytoniowych na co najmniej miesiąc przed. Jeśli pacjent przyjmuje leki w związku z chorobami przewlekłymi, musi niezwłocznie poinformować o tym personel, a także zaprzestać przyjmowania suplementów na własną rękę. Zalecane jest również unikanie nadmiernej aktywności fizycznej oraz zdjęcie wszelkich ozdób tudzież protezy przed operacją.

Pacjent wybudzony z narkozy może odczuwać senność, zawroty głowy lub nudności. Niekiedy zdarzają się też wymioty i ból gardła. Jako że pacjent wprowadzany jest w stan znieczulenia ogólnego pod okiem specjalistów, do ciężkich powikłań dochodzi stosunkowo rzadko. Ważne, aby pacjent w okresie rekonwalescencji przestrzegał zaleceń anestezjologa.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
mercant.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także