Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-06-10
Jak przygotować się do opieki nad chorą osobą? Wybierz odpowiedni materac przeciwodleżynowy

Opieka nad starszą osobą wymaga odpowiedniego przygotowania. Trzeba zaopatrzyć się w sprzęt medyczny, akcesoria, środki higieny itd. Podstawowym elementem wyposażenia jest natomiast materac przeciwodleżynowy. Jeśli stoisz przed wyzwaniem, jakim jest przygotowanie miejsca w domu dla osoby wymagającej opieki długoterminowej – podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca.

Dlaczego materac przeciwodleżynowy jest niezbędny?

Materace przeciwodleżynowe stosuje się u osób, które nie mogą się poruszać czy też zmieniać pozycji. Osoba leżąca narażona jest na związane z unieruchomieniem niedogodności. Przede wszystkim – podrażnienia skóry, które mogą przerodzić się w bolesne odleżyny. Przyczyną są zaburzenia ukrwienia, wywołane stałym naciskiem na tkanki chorego. W efekcie dochodzi do martwicy tkanek.

Można temu zapobiec – najważniejszym elementem profilaktyki jest właśnie materac przeciwodleżynowy (https://mediplus.pl/materace-przeciwodlezynowe). Materac jest także niezbędny, kiedy pacjent ma już odleżyny. Trzeba wówczas zapewnić komfort temperaturowy, odpowiednią wentylację, prawidłowe krążenie krwi itd. Ponadto stosuje się wówczas jałowe opatrunki i maści. W leczeniu odleżyn wiele zależy od stanu zaawansowania ran. 

materac przeciwodleżynowy rurowy
materac przeciwodleżynowy rurowy

Materace przeciwodleżynowe – rodzaje

Jeśli zaczniesz szukać odpowiedniego materaca przeciwodleżynowego, to przekonasz się, że są różne rodzaje tego produktu. Przybliżymy charakterystykę każdego z nich, by ułatwić wybór.

• Materace przeciwodleżynowe bąbelkowe – są elementem profilaktyki przeciwodleżynowej i sprawdzą się w przypadku opieki krótkoterminowej. Zbudowane są z komór powietrznych, które umożliwiają równomierne rozłożenie ciężaru ciała pacjenta leżącego. Ponadto są relatywnie tanie, łatwe w obsłudze i utrzymaniu czystości. Materac ten nie zastąpi jednak właściwego materaca do spania, a więc należy go kłaść na materac na łóżku bądź na kanapę (tam, gdzie leży pacjent).

• Materace piankowe – są to trwałe materace, które nie wymagają pompowania. Mogą pełnić funkcję podkładu do łóżka rehabilitacyjnego. Sprawdzą się zarówno jako profilaktyka przeciwodleżynowa, jak też w procesie leczenia odleżyn już istniejących. Materac zapewnia wentylację i (w zależności od struktury, np. materac typu gofer) zmniejsza nacisk na ciało w newralgicznych miejscach.

• Materac przeciwodleżynowy rurowy – jest to materac zmiennociśnieniowy, rekomendowany osobom obłożnie chorym, wymagającym długotrwałej opieki. Sprawdza się w ramach profilaktyki oraz podczas leczenia ran. Naprzemienne uciskanie (praca komór materaca) ciała chorego sprawia, że ryzyko powstania odleżyn zostaje zminimalizowane. Materac ten ma duże maksymalne obciążenie i jest wykonany z trwałego materiału. 

 

dzialanie materaca przeciwodleżynowwego
dzialanie materaca przeciwodleżynowwego

 

Bąbelkowy i rurowy to materac przeciwodleżynowy pneumatyczny, czyli wyposażony w pompę, która cały czas pracuje. Wybór powinien być podyktowany przede wszystkim stanem pacjenta i specyfiką jego schorzenia (tym, czy będzie to opieka krótko-, czy długoterminowa).

Dofinansowanie na materac przeciwodleżynowy
Nie da się ukryć, że opieka nad osobą obłożnie chorą wymaga nakładów pieniężnych. Warto więc korzystać z dostępnych rozwiązań, takich jak dofinansowanie na materac. Takie wsparcie przysługuje raz na 3 lata każdemu pacjentowi, który jest leżący. NFZ może pokryć do 70% kosztów zakupu materaca przeciwodleżynowego.

Do instytucji należy złożyć wypełniony wniosek o przyznanie dofinansowania, a wraz z nim załączniki: orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, oświadczenie o miesięcznych dochodach osoby niepełnosprawnej lub jego opiekuna, numer NIP, fakturę proforma na sprzęt. Warto starać się o takie dofinansowanie z NFZ. Tym bardziej, że instytucja ta nie refunduje na przykład zakupu łóżka rehabilitacyjnego.

Dofinansowania do sprzętów medycznych, środków opatrunkowych, akcesoriów można uzyskać także z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) oraz Miejskiego/Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Wsparciem służy również Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Autor:
MediPlus
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także