
W salonach kosmetycznych, podobnie jak w placówkach medycznych, zachowywanie restrykcyjnych zasad higieny jest absolutną koniecznością – od tego przecież zależy zdrowie klientów i personelu. Dlatego każde takie miejsce posiada szczegółowo rozpisany plan higieny, który musi realizować z najwyższą starannością. Plan ten określa między innymi jakim zabiegom higienicznym i jak często należy poddawać narzędzia kosmetyczne, a więc akcesoria, które wchodzą w kontakt ze skórą i mogą naruszyć ciągłość tkanek.
W jakie środki higieniczne musi się zaopatrzyć salon kosmetyczny?
Najważniejsze środki higieniczne, które powinny się znaleźć na wyposażeniu każdego salonu kosmetycznego, to oczywiście woda i mydło. Służą one do mycia rąk przed i po zabiegu, aczkolwiek samo mycie nie wystarczy, ręce należy również zdezynfekować – do tego celu posłuży nam preparat dezynfekujący na bazie alkoholu. Tego samego środka używa się do dezynfekcji skóry klienta przed zabiegami takimi jak manicure i pedicure, mezoterapia igłowa, mikrodermabrazja czy elektrokoagulacja. Dezynfekcji trzeba poddawać także narzędzia kosmetyczne wielokrotnego użycia, chociażby pilniczki, cążki, nożyczki, pincety i ścinacze do zrogowaciałego naskórka – w tym przypadku stosuje się jednak nieco inny środek, mianowicie roztwór preparatu dezynfekującego powstałego na bazie aldehydów, popularnej i bardzo skutecznej substancji biobójczej.
Jakie narzędzia higieniczne powinny się znaleźć w salonie kosmetycznym?
Poza podstawowymi preparatami do mycia i dezynfekcji każdy salon kosmetyczny powinien się zaopatrzyć także w specjalistyczne urządzenia do autoklawizacji, czyli sterylizacji narzędzi kosmetycznych. Zabieg ten wykonuje się w nadciśnieniu przy pomocy pary wodnej o temperaturze tak wysokiej, że aż zabójczej dla bakterii, wirusów i innych szkodliwych mikroorganizmów. Autoklawizacja gwarantuje, że narzędzia używane do zabiegów pielęgnacyjnych będą całkowicie sterylne, a co za tym idzie, również w 100% bezpieczne. Dzięki temu ani klienci, ani pracownicy salonu kosmetycznego nie muszą się obawiać zakażenia – jego ryzyko jest zerowe. Więcej o sterylizacji narzędzi możesz dowiedzieć się na Chirmed.pl.
Kategoria komunikatu:
Inne
- Źródło:
- Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także
-
Na czym polega dezynfekcja narzędzi i urządzeń higieniczno-sanitarnych?
Dezynfekcja to termin, który kojarzy się często ze szpitalami czy przychodniami. Jednak w praktyce zagadnienie regularnej dezynfekcji narzędzi i...
-
Jak właściwie używać mikroskopu stereoskopowego w różnych dziedzinach?
Czy zastanawiałeś się, jak zmaksymalizować możliwości mikroskopu stereoskopowego? Niezależnie od tego, czy pracujesz w biologii, elektronice,...
-
-
-
-
-
-
Nożyczki chirurgiczne - rodzaje i zastosowanie w praktyce lekarskiej
www.laboratoria.xtech.pl