Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-11-30  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-11-30
Mleko z piersi matki ma kluczowe znaczenie dla ochrony dziecka przed zarażeniem wirusem HIV
Odkrycie wyjaśnia, dlaczego dzieci rzadko zarażają się wirusem HIV od matek
Odkrycie wyjaśnia, dlaczego dzieci rzadko zarażają się wirusem HIV od matek

Naukowcy z Duke Medicine odkryli w ludzkim mleku substancję, która neutralizuje wirusa HIV i może ochronić dziecko przed zarażeniem w przypadku, kiedy matka jest nosicielką wirusa. Okazało się, że białko zwane Tenascin-C albo TNC nie tylko odgrywa rolę przy gojeniu się ran (o czym wiedziano już wcześniej), ale ma także właściwości bakteriobójcze. Odkrycie to może pomóc w opracowaniu nowych strategii zapobiegających zakażeniom HIV.

Zespół przebadał próbki mleka od niezarażonych matek pod kątem ich działania neutralizującego rozmaite odmiany wirusa HIV. Okazało się, że antywirusowa aktywność dotyczy cząsteczek o dużej masie. Następnie dokonując wielostopniowej separacji białek, naukowcom udało się zidentyfikować konkretny rodzaj białka odpowiedzialnego za neutralizację HIV. Było to właśnie TNC.

Dzięki dalszym badaniom udało się ustalić, w jaki sposób TNC radzi sobie z HIV. Białko to jest niezwykle skuteczne w wychwytywaniu cząsteczek wirusa i neutralizowaniu go przez związanie się z jego powłoką. Dzięki tym właściwościom TNC chroni przez rozmaitymi infekcjami.

Ponieważ TNC jest składnikiem naturalnego ludzkiego mleka, jest w pełni bezpieczne dla zdrowia, dzięki czemu nie powinny w jego przypadku występować problemy z opieraniem się wirusa HIV antyretrowirusowej diecie, które komplikuje jej stosowanie. Jak twierdzi Barton F. Haynes, dyrektor Duke Human Vaccine Institute, odkrycie to daje nadzieję na wytworzenie jeszcze bardziej skutecznych przeciwciał, które zapewnią całkowitą ochronę dzieci przed zakażeniem HIV.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
medicalxpress.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także