
4 października na terenie Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie oficjalnie otwarto Centrum Badań i Technologii Medycznych, które zajmować się będzie badaniami naukowymi oraz leczeniem chorób cywilizacyjnych w oparciu o najnowocześniejsze metody diagnostyki i terapii.
W budynku, który ma ok. 3,5 tys. m2, będzie się mieścił oddział onkologiczny (21 łóżek), w którym prowadzona będzie chemioterapia, oraz Oddział Chorób Cywilizacyjnych i Chorób Płuc (36 łóżek), gdzie leczeni będą pacjenci ze schorzeniami płuc oraz układu immunologicznego. Znajdą się tam także laboratoria, z których korzystać będą mogli krakowscy naukowcy.
Tego samego dnia w Szpitalu im. Jana Pawła II otwarto również budynek Zintegrowanego Centrum Specjalistycznej Medycyny Ratunkowej, wyposażony w kolejnych 100 łóżek oraz lądowisko dla helikopterów na dachu. Ma ono uzupełniać otwarte w lipcu Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof Szpitala Uniwersyteckiego.
Projekty powstały dzięki dofinansowaniu ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-13. Inwestycja kosztowała 138 mln zł (116 mln pochodziło z budżetu Unii Europejskiej). Dzięki nim Szpital im. Jana Pawła II jest najlepiej wyposażoną placówką w regionie.
„Zbudować to nie sztuka - mówił marszałek woj. małopolskiego Marek Sowa - to dopiero początek całego etapu. Największe wyzwanie czeka nas teraz, a jest to maksymalnie wykorzystanie potencjału kadry szpitala, jego zaplecza materialnego i infrastruktury badawczej. Chciałbym, abyśmy wykorzystywali to dla wszystkich mieszkańców Małopolski, którzy będą potrzebowali pomocy"
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Nowoczesny monitoring temperatury i innych wielkości fizycznych w szpitalach
Wzrost zainteresowania monitorowaniem temperatury wynika z uregulowań prawnych i konieczności stosowania "łańcucha chłodniczego" przy...
-
Skarpetki nieuciskające – komfort i zdrowie dla Twoich stóp
Skarpetki to jeden z podstawowych elementów garderoby, który często wybieramy bez większego zastanowienia. Tymczasem ich jakość i sposób wykonania...
-
-
-
-
-