Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-10-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-10-08
Relacja po targach WIHE Hospital & Pharmacy 2013
olszanowski
olszanowski

Kadra zarządzająca, menedżerowie, lekarze oraz farmaceuci, to goście pierwszej edycji Międzynarodowych Targów Medycznych WIHE HOSPITAL oraz Międzynarodowych Targów Farmaceutycznych WIHE PHARMACY. Na wystawców i zwiedzających czekał bogaty program merytoryczny, który rozpoczęło Ogólnopolskie Targowe Forum Prezesów, Dyrektorów i Kierowników Zarządzających w Podmiotach Leczniczych. Następnego dnia odbyła się konferencja „Nowoczesne techniki w anestezjologii i intensywnej terapii" zorganizowana przez I Klinikę Anestezjologii i Intensywnej Terapii WUM. Nie zabrakło też użytecznych paneli dyskusyjnych dla farmaceutów, które m.in. poruszały zmiany w ustawodawstwie, podsumowały rok w branży oraz praktycznie pokazywały jak zwiększyć obroty apteki.

Uroczystość otwarcia odbyła się 1 października o godz. 11. Wystawców i gości przywitała Anna Fałat, project manager WIHE Hospital i WIHE Pharmacy.

Na imprezę przyjechało ponad 100 wystawców z Polski, Azji i Europy. Targi nie tylko z nazwy były międzynarodowe, bo ponad połowa wystawców przyjechała z zagranicy.

Swoich przedstawicieli miały m.in.: Niemcy, Tajwan i Indie. Na imprezie zjawiło się 1600 odwiedzających, głównie dyrektorów, menadżerów i przedstawicieli kadry kierowniczej i technicznej w placówkach zdrowia.

Na targach WIHE Hospital można było zobaczyć sprzęt anestezjologiczny (monitory rzutu serca, aparaty do znieczulania, respiratory), systemy przyzywowe dla szpitali, medyczne systemy informatyczne, stoły terapeutyczne, aparaty USG, sprzęt do dezynfekcji i sterylizacji, meble medyczne. Z kolei podczas odbywających się w tym samym czasie WIHE Pharmacy wystawcy prezentowali surowce farmaceutyczne, produkty OTC, suplementy diety i opakowania.

- Jeżeli chodzi o naszą branżę, czyli systemy elektronicznej dokumentacji medycznej, jest duże zainteresowanie mówi Beata Pietrak z Nexrad Telecom - Goście przychodzą, zostawiają kontakty. Są to głównie ci, którzy są przed decyzją wyboru systemu do swojej przychodni, kliniki czy szpitala, więc to nasi potencjalni klienci. Przychodzą także ci, którzy dokonali już wyboru i wdrożenia systemu, ale nie są zadowoleni – to także mogą być nasi klienci w dalszej perspektywie. Osoby, z którymi rozmawiamy, to lekarze lub informatycy. Zebraliśmy dużo kontaktów, rozdaliśmy wiele swoich, będziemy się dalej kontaktować po targach, mamy nadzieję, że zainteresowanie przełoży się na rzeczywiste relacje biznesowe. Wszystko jest dobrze zorganizowane, jest szansa, że pojawimy się także w przyszłym roku.

Mówi Sławomir Mika, Optotech iMedical: Jestem pozytywnie zaskoczony liczbą odwiedzających nasze stoisko, mamy do tej pory około 25 podmiotów zainteresowanych naszą aparaturą USG: przedstawicieli szpitali, osób prowadzących własne gabinety. Największą furorę robi dystrybuowany przez nas aparat dedykowany anestezjologom Ezono 400, z systemem detekcji igły - jest duża szansa na podpisanie umów. Obiecałem już organizatorom, że w przyszłym roku się pojawimy.

Już pierwszego dnia ruszył bogaty program merytoryczny imprezy. Uczestnicy Ogólnopolskiego Targowego Forum Prezesów, Dyrektorów i Kierowników

Zarządzających w Podmiotach Leczniczych próbowali odpowiedzieć m.in. na pytanie, jak zapłacić za sprzęt medyczny 20, a nawet 45 proc. mniej?

Na ten temat mówił Jarosław Dobrzyński, dyrektor firmy AMDG, twórca portalu medipment.pl, który opowiedział o internetowych narzędziach zmniejszania kosztów zakupu sprzętu w służbie zdrowia.

Uczestnicy panelu zorganizowanego przez Annę Osińską mogli się też dowiedzieć, jak wpływa na bezpieczeństwo pacjentów oraz jak duże oszczędności może dać sprawny system informatyczny w szpitalu. Ten temat referował dyrektor Szpitala w Grudziądzu Marek Nowak.

Tematykę prawną podczas Forum poruszał Paweł Strzelec, wykładowca akademicki, który mówił o odpowiedzialności podmiotu leczniczego za wadliwie działający sprzęt medyczny.

- Cieszę się z frekwencji – mówi organizatorka Forum Anna Osińska z Polskiego Centrum Edukacji. – Na nasze spotkanie przyjechało 107 gości. To głównie prezesi, kadra zarządzająca oraz szefowie odpowiadający za działy techniczne. Poza dużymi firmami zjawiło się też wielu szefów małych firm, którzy odpowiadają za sprzęt elektromedyczny w placówkach służby zdrowia.

Tego dnia odbył się również ciekawy panel dla uczestników części farmaceutycznej imprezy - „Apteka po dwudziestu miesiącach od wprowadzenia ustawy refundacyjnej". Piotr Kula, Prezes Pharma Expert, przedstawił: zmiany na rynku aptecznym po wprowadzeniu nowej ustawy refundacyjnej, zmiany w portfolio aptecznym i  marżach aptecznych oraz różnice pomiędzy aptekami indywidualnymi a aptekami sieciowymi.

Drugiego dnia targów odbył się też panel nt. możliwości sprzedaży polskich farmaceutyków na rynku brytyjskim. Sonia Jankowiak, Specjalista Komunikacji i Doradca Prawny w Wielkiej Brytanii, mówiła o wzrastającym popycie i nowych możliwościach dla polskich producentów leków na Wyspach brytyjskich. Przedstawiono też historię sukcesu polskich dystrybutorów, tamtejsze regulacje prawne oraz różnice prawne i kulturowe między oboma krajami.

Na koniec dnia dr Jarosław Frąckowiak, dyrektor generalny, Pharma Expert podsumował pierwsze osiem miesięcy 2013 roku na rynku farmaceutycznym. To temat ważny, bo od 1 stycznia 2012 r. obowiązuje w Polsce nowa ustawa refundacyjna i farmaceuci na co dzień muszą dobrze znać zmieniające się przepisy.

Przypomnijmy, że ustawa została uchwalona w maju 2011 roku i miała uporządkować politykę lekową w naszym kraju. W pierwszych miesiącach obowiązywania nowe przepisy spowodowały chaos i niepewność wśród chorych, lekarzy i farmaceutów.

W trakcie targów odbyła się też dwudniowa konferencja „Nowoczesne techniki w anestezjologii i intensywnej terapii" zorganizowana przez I Klinikę Anestezjologii i Intensywnej Terapii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pod przewodnictwem dr hab. n. med. Tomasza Łazowskiego oraz Stowarzyszenie Zjednoczeni dla Rozwoju Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Jej tematem była m.in. wentylacja mechaniczna oraz techniki pozaustrojowego utlenowania krwi, ultrasonografia w anestezjologii i intensywnej terapii oraz techniki małoinwazyjne w monitorowaniu hemodynamicznym.

Na konferencję przyjechało 120 lekarzy anestezjologów z całej Polski.

Targi WIHE Hospital i WIHE Pharmacy odbyły się w dniach 1-3 października 2013 r. w Warszawskim Centrum Expo XXI, ul. Prądzyńskiego 12/14.

Opinie o WIHE

Minister Marek Balicki, kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego przy Szpitalu Wolskim w Warszawie: To jak dotąd największe wydarzenie tego typu w Warszawie. Nasz szpital nie mógłby wdrażać nowych technologii, nie wiedząc, co nowego pojawia się na rynku. Do tego między innymi służą targi. Już widziałem kilka nowości, które chętnie bym w swojej placówce wykorzystał.

Hubert Kowalski, BTL Polska: Nawiązaliśmy kontakty, zawsze mogłoby być więcej, ale rozumiem, że to pierwsza edycja targów. Na podsumowanie będzie czas, ale na pewno nie żałujemy, że się tu pojawiliśmy.

Anna Pisarewicz, Boxmet Medical: Jeździliśmy na targi do Poznania, w Warszawie jesteśmy pierwszy raz, chcieliśmy spróbować nowego miejsca, zdecydowaliśmy się w ostatniej chwili. Jesteśmy producentem sprzętu ratownictwa medycznego, w tym urządzenia do kompresji Life-Stat, które budzi duże zainteresowanie. Czas pokaże, czy zainteresowanie na targach przełoży się na kontrakty biznesowe.

Mario Pontremoli, Sengewald Healthcare Innovations: Nawiązałem wcześniej kontakty, także targi WIHE były okazją do osobistego spotkania potencjalnych partnerów. Jesteśmy niemiecką firmą, nasza obecność była dobrą okazją do wypromowania brandu. Co ważne, koszty pojawienia się na targach nie były wysokie, organizacja jest bardzo dobra, dlaczego więc miałoby nas tu nie być?

Dariusz Reks, Ado-Med: Kontakty zostały nawiązane. Ponieważ nasze produkty są specjalistyczne, trafiają do nas zainteresowani specjaliści. Na takiej imprezie zawsze warto się pojawić, każdy kontakt zdobyty może być podtrzymany i przerodzić się w stałą współpracę. Nie mam żadnych zastrzeżeń jeśli chodzi o organizację.

Robert Jagodziński, INSEL: Jesteśmy zadowoleni. Nawiązaliśmy wiele nowych kontaktów, które będą owocowały podpisanymi kontraktami. Najważniejsze, że na miejscu rozmawialiśmy z osobami z branży. To ludzie, którzy decydują o zaopatrzeniu szpitali oraz dyrektorzy i menedżerowie. Poza gości nawiązaliśmy też ciekawe kontakty z wystawcami.

Magdalena Bluj, NEWIND: Jestem zadowolona z naszej obecności na targach. Mamy świadomość, że to pierwsza edycja tej imprezy, choć spodziewaliśmy się większej ilości osób decyzyjnych wśród odwiedzających. Na miejscu udało się zebrać kilkanaście ciekawych kontaktów, które rokują na przyszłość. Mam nadzieję, że zakończą się kontraktami i stałą współpracą. Targi oceniam bardzo dobrze pod względem organizacyjnym.

Roman Mroczkowski, Tekpro Sp. z  o.o.: Oceniamy pozytywnie targi. Mogłoby być więcej gości, ale mamy świadomość, że to pierwsza edycja. Nawiązaliśmy nowe kontakty biznesowe, z których mam nadzieję będą konkretne efekty. Jesteśmy zainteresowani udziałem w kolejnej edycji.

(gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
montemedia.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :